BRATISLAVA - Parlament včera celý deň pokračoval v rozprave o štátnom rozpočte. Nezávislý poslanec Branislav Opaterný potvrdil zámer krátiť rozpočet tajnej služby a rezervu vlády. Jeho návrhy môžu prejsť, pretože majú šancu získať podporu opozície a Šimkovej skupiny odštiepenej od SDKÚ, ku ktorej sa Opaterný hlási.
SIS, ktorá dostáva viac ako miliardu, by mala na budúci rok podľa Opaterného dostať o 200 miliónov korún menej. Získal by ich rezort vnútra na boj s kriminalitou a organizovaným zločinom. Z peňazí plánovaných ako rezerva vlády by malo zas ísť 200 miliónov na obnovu kultúrnych pamiatok, pre Univerzitnú knižnicu v Bratislave a časť peňazí by sa využila na výstavbu rýchlostnej komunikácie Košice-Miškolc. Štátny rozpočet počítal podľa Opaterného s vyššími číslami ako rozpočet Sociálnej poisťovne a rozdiel 359 miliónov preto poslanec tiež navrhol použiť na výstavbu rýchlostnej komunikácie Košice-Miškolc.
Viacerí poslanci opozície žiadali rozpočet vrátiť vláde na prepracovanie. Prišli aj s miliardovými požiadavkami na zmeny v plánovanom hospodárení štátu v novom roku.
SMK včera vyhlásila, že nepodporí pozmeňovacie návrhy, ktoré by zvýšili deficit verejných financií, plánovaný na úrovni 3,9 percenta HDP. Podľa šéfa finančného výboru parlamentu za SMK Pála Farkasa má návrh rozpočtu skôr spotrebný charakter, lebo je v ňom málo zdrojov na rozvoj a investície. „Na celkových výdavkoch rozpočtu majú výrazný podiel bežné výdavky," povedal.
SMK sa podľa Farkasa uspokojí s doplatkom priamych platieb pre poľnohospodárov do výšky 52,5 percenta z priemeru krajín Európskej únie. Rezort pôdohospodárstva by totiž v priebehu roka mohol nájsť vo svojej kapitole dodatočné zdroje na navýšenie platieb až do pôvodne požadovanej 55-percentnej úrovne. Farkaš zároveň hovorí, že bude treba medzi roľníkov prerozdeľovať peniaze inak ako dnes, aby sa „podporovali schopní".
Maroš Kondrót zo Smeru členom koalície povedal, že by sa „mali začať správať ako ústavní činitelia a nie sústavní ničitelia". Varuje, že v rozpočte možno očakávať výpadok v príjmoch asi 20 miliárd korún. Myslí si, že po náraste cien energií klesne domáci dopyt a životná úroveň v regiónoch na úroveň 50. rokov. Dušan Jarjabek z HZDS sa pridal k tým, čo chcú rozpočet vrátiť vláde na prepracovanie. Kritizoval nedostatok peňazí v kultúre.
Poslanec ANO Jozef Heriban odporučil zmeniť rezort kultúry na ministerstvo kultúry, športu a cestovného ruchu. Nedostavanú budovu SND navrhuje dostavať ako Národné kongresové centrum. (sp, sita)
Aké návrhy k rozpočtu majú poslanci?3 150 miliónov korún presunúť z rezervy vlády na technické zabezpečenie polície a 45 miliónov korún takisto z rezervy vlády použiť na potreby Národného bezpečnostného úradu navrhol poslanec Smeru Robert Kaliňák,
* o 1,8 miliardy korún viac pre regionálne školstvo žiada poslankyňa HZDS Ľudmila Mušková,
* priame platby pre poľnohospodárov dorovnať na úroveň 55 percent z priemeru krajín únie žiadal Miroslav Maxon z HZDS,
* minimálne o 190 miliónov, prípadne až o 410 miliónov viac pre obce požadoval Tibor Cabaj z HZDS,
* zvýšiť schodok štátneho rozpočtu o 2 miliardy korún navrhol poslanec Smeru Ľubomír Vážny. Získané peniaze by sa mali podľa neho použiť na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest, 600 miliónov určených na výstavbu cesty Nová Bystrica - Oravská Lesná by sa podľa neho malo použiť na cestnú infraštruktúru krajských miest,
* o 327 miliónov navrhol zvýšiť rozpočet trenčianskej župy poslanec HZDS Milan Rehák,
* Zsolt Komlósy z SMK žiada 40 miliónov na dostavbu nemocnice v Rimavskej Sobote, prípadne 50 miliónov z kapitálových výdavkov žúp určených pre zdravotníctvo,
* Jaroslav Jaduš z HZDS chce 1 miliardu korún na riešenie starých environmentálnych záťaží. (sita, sp)