Delegácie členských a pristupujúcich krajín budú pokračovať na Medzivládnej konferencii v rokovaniach o ústavnej zmluve, ktoré sa začali 4. októbra v Ríme. Pokúsia sa dospieť ku kompromisnému návrhu znenia tohto dôležitého dokumentu z pohľadu ďalšieho fungovania inštitúcií Európskej únie (EÚ) a smerovania európskeho integračného procesu.
Európska rada má tiež prijať závery v oblasti hospodárskeho rastu v zmysle Lisabonskej stratégie. Pozornosť sa sústredí na Európsky akčný plán a posilnenie investícií v kľúčových projektoch EÚ v oblasti vnútorného trhu, konkurencieschopnosti a zamestnanosti.
Európska rada by mala takisto potvrdiť princípy a priority azylovej, migračnej a hraničnej politiky dohodnuté na úrovni ministerských rád. Rokovania sa sústredia na oblasť riadenia spoločných hraníc a na kontrolu migračných tokov. Účastníci zdôraznia tiež potrebu posilňovať súdnu a policajnú spoluprácu a dialóg náboženstiev.
V oblasti rozširovania, v nadväznosti na monitorovacie správy Európskej komisie publikované 5. novembra 2003, zhrnie Európska rada pokrok pristupujúcich krajín z hľadiska plnenia ich záväzkov. Bude definovať rámec pre ukončenie rokovaní s Rumunskom a Bulharskom. Posúdi dosiahnutý pokrok Turecka v oblasti plnenia politických a ekonomických kritérií pri približovaní sa k EÚ a vyzve všetky zúčastnené strany vyriešiť cyperský problém.
Najvyšší predstavitelia krajín EÚ posúdia aj aktuálnu situáciu vo svete s dôrazom na vývoj v krízových oblastiach, ako aj vzťahy únie s inými krajinami a regiónmi sveta. Prijmú Európsku bezpečnostnú stratégiu, ktorej realizácia má pomôcť únii efektívnejšie reagovať na možné bezpečnostné výzvy. Prijmú aj deklaráciu k transatlantickým vzťahom, zoberú na vedomie správu o implementácii Spoločnej stratégie voči Ukrajine, posúdia politiku EÚ v oblasti nešírenia zbraní hromadného ničenia a budú sa zaoberať ďalšími zahraničnopolitickými otázkami.
Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor MZV SR.