Bratislava 11. decembra (TASR) - Slovenská armáda by si mala zachovať nadzvukové stíhacie letectvo. Používané ruské stíhačky MiG-29 by mala pritom v budúcnosti nahradiť nová letecká technika.
Hovorí o tom koncepcia ďalšieho smerovania vzdušných síl, ktorú dnes na rokovanie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť predložil minister obrany Juraj Liška.
Slovensko by si malo podľa koncepcie udržať minimálny počet jednoúčelových stíhačiek MiG-29, ktoré budú plniť úlohy ochrany vzdušného priestoru a poskytovania pomoci osádkam v núdzi, až do doby ich obmeny za novú leteckú techniku.
Spôsob obstarania novej techniky bude v rukách vlády a Národnej rady SR. Ministerstvo obrany nepredpokladá, že by bolo možné odkúpiť novú techniku priamou platbou. Takýto nákup nie je totiž vzhľadom na obmedzené zdroje v možnostiach rozpočtu rezortu obrany, uvádza sa v koncepcii.
Jednou z možností je lízing na základe uzavretej medzivládnej dohody. Do úvahy prichádza aj ofset, ktorý zahŕňa určitú formu kompenzácie za dodaný tovar odobratím výrobkov zo Slovenska. Uvažovať by sa mohlo aj o zapožičaní nadbytočnej leteckej techniky z niektorej z krajín NATO za finančne výhodných podmienok, čo je však málo výhodné z dlhodobého hľadiska.
Vypracovaná koncepcia letectva odporúča ponechať organizačnú štruktúru vzdušných síl v súčasnej podobe tak ako bola definovaná v dokumente Ozbrojené sily SR - Model 2010. Ten hovorí aj o tom, že slovenská armáda by mala v roku 2010 disponovať 18 nadzvukovými viacúčelovými bojovými lietadlami a 10 cvičnými prúdovými lietadlami.
Vzdušné sily by mali do budúcnosti používať aj bojové a dopravné vrtuľníky. Ako nevyhnutné sa javí aj obstaranie nového typu dopravného lietadla.
Zabezpečovanie výcviku pilotov sa predpokladá podľa Lišku v rámci územia Slovenska.
Z rozpočtu ministerstva by sa malo na letectvo ročne vynakladať 20 až 25 percent, povedal minister.