Tam, kde sú politické strany navyknuté správať sa ako parazity, nejestvuje nič v prospech občanov, čo by strany nemohli obrátiť i vo svoj prospech. Reforma verejnej správy, ktorá ju vraj mala odpolitizovať, a vznik špecializovanej štátnej správy, kde mala nastať „väčšia odbornosť v riadení a práci", hrozí stať sa príkladom ako z čítanky.
Tesne pred tým, než návrh nového modelu štátnej správy dospel v parlamente do záverečného hlasovacieho štádia, spustila ANO krik o tom, že nové úrady budú znamenať katastrofálne výdavky a žiadne úspory. Starosti o štátne financie však prestali, len čo sa koalícia dohodla na zmenách, ktoré v parlamente predložil poslanec Malchárek. Pôvodne mali byť za výber vedúcich úradov zodpovední jednotliví ministri. Po „malchárkizácii" má však vedúcich úradov na návrh ministrov vymenovať vláda. Rozdiel zdanlivo malý, ale podstatný - namiesto výberových konaní organizovaných ministrami sa dnes konajú rôzne „výbery" v rámci rôznych komisií. Na túto zmenu nejestvuje iné logické vysvetlenie okrem toho, že 280 funkcií, o ktorých je reč, je práve v týchto dňoch predmetom „straníckych rokovaní". Na úrady prídu možno odborníci, možno hlupáci, v každom prípade však politickí dosadenci.
To, že „problém" otvorila ANO, sa dá vysvetliť tým, že nemá vo vláde príslušné rezorty, a tak hrozilo, že pri obsadzovaní nových úradov príde skrátka. To, že sa na riešení problému ANO dohodla celá koalícia, možno pochopiť i tak, že otvorenie nového válovu napokon uvítal celý chliev. Dilema, či niečo robiť legálne, ale neslušne, sa tým vyrieši pre ďalšiu generáciu našich „reformátorov". Miestna a špecializovaná štátna správa nebude po rokoch rôznych kľúčov rôznych koalícií ani odpolitizovaná, ani odbornejšia. Bude len ďalšou položkou, pre ktorú sa na Slovensku oplatí vyhrať voľby - 280 manažérskych džobov, to je celkom slušný podnik, nie? Hovoriť o reformách tam, kde sa politické strany správajú ako parazity, je dosť hlúpe. Asi ako nazývať pásomnicu diétou.

Beata
Balogová
