Bratislava 12. decembra (TASR) - Na Okresnom súde Bratislava 3 je na dnes vytýčený termín historicky prvého hlavného pojednávania s bývalým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivanom L. a ďalšími siedmimi obvinenými v kauze údajnej fingovanej likvidácie zbraní z arzenálu tajnej služby.
V prípade, že pojednávanie nebude zmarené, obvinený Ivan L. bude mať prvýkrát možnosť vyjadriť sa k celej kauze, v ktorej čelí obvineniu zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Exriaditeľ tajnej služby bol v čase vyšetrovania dlhodobo mimo územia Slovenskej republiky. V tomto období prostredníctvom svojich obhajcov Ivan L. obvinenia vyšetrovateľov označil ako politicky motivované a účelové.
Trojčlennému senátu Okresného súdu Bratislava 3 predsedá sudkyňa, ktorá sa v minulosti stala terčom troch útokov na svoj majetok, v jednom prípade jej dokonca dosiaľ neznámy páchateľ podpálil auto. Prevažná časť prvého hlavného pojednávania s ôsmimi bývalými funkcionármi SIS vrátane Ivana L. bude verejná. Ivan L. žiada, aby si mohol z procesu vyhotoviť zvukový a obrazový záznam. Na lavicu obžalovaných by mala zasadnúť i jedna žena. Ôsmich obžalovaných zastupuje desať obhajcov, medzi ktorými je i bývalý vyšetrovateľ prípadu zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska, dnes úspešný advokát Peter Vačok. Ivanovi L. teoreticky v prípade uznania viny hrozí trest od troch do ôsmich rokov.
Ešte pred vytýčením termínu hlavného pojednávania obvinení Ivan L. a Michal H. vyslovili námietku zaujatosti voči všetkým sudcom okresného súdu. Krajský súd v Bratislave po tom, čo sa dotyční sudcovia vyjadrili, že sa necítia byť zaujatí, zmietol sťažnosti obvinených zo stola. Bývalý šéf tajnej služby Ivan L. nepochodil ani so žiadosťou o prerušenie konania s poukazom, že v predmetnej kauze 26. novembra tohto roku podal sťažnosť na Ústavný súd SR, v ktorej namieta porušenia práva na zákonného sudcu. Podľa Okresného súdu Bratislava 3 ústavná sťažnosť za v súčasnosti platného právneho stavu nie je prekážkou na uskutočnenie hlavného pojednávania.
Podľa bývalého šéfa slovenských vyšetrovateľov Jaroslava Ivora obvinený Ivan L. vo funkcii riaditeľa SIS mal svojimi rozkazmi v roku 1996 a 1998 vymenovať vyraďovaciu komisiu, ktorá v rozpore s úlohami SIS a zákonmi o správe majetku štátu a o zbraniach a strelive rozhodla na základe jeho súhlasu o vyradení najmenej 233 pištolí a revolverov, 30 samopalov, piatich guľometov a streliva k nim. Išlo celkovo o arzenál za viac ako 3,7 milióna korún. Podľa vyšetrovateľov to boli streľbyschopné zbrane. Časť sa podarilo zaistiť a vrátiť tajnej službe.