Bratislava 12. decembra (TASR) - Schválené znenie autorského zákona hodnotí Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) ako relatívne dobrý výsledok, ktorý sa oproti pôvodne diskutovanému návrhu zbavil najvýznamnejších rizík.
"Materiál bol však len vo štvrtok zverejnený na internete, takže skutočne kompetentné odborné hodnotenie bude možné až po dôkladnej analýze textu," uviedol pre TASR riaditeľ SOZA Ladislav Briestenský. SOZA považuje za dôležité, že zákon zostal verný európskej koncepcii autorského práva a copyrightový koncept, teda cudzorodý jednorazový výkup autorských práv, ktorý by navyše priniesol oslabenie pozície autorov v prospech výrobcov, sa nepresadil. Koncept licenčných zmlúv považuje organizácia za prijateľné riešenie, ktoré v mnohých smeroch ponúka prehľadnejší aparát právnych vzťahov.
SOZA si cení, že nedošlo k navrhovanému zvýšeniu podielu súvisiacich práv na úkor práv autorov v oblasti káblovej retransmisie a v náhradách za kopírovanie diela z čistých nosičov a prístrojov. Tieto podiely sú doposiaľ na základe praxe určené dohodami zainteresovaných organizácií kolektívnej správy. Briestenský pritom zdôrazňuje, že podstata týchto náhrad je spravodlivá: ide o kompenzáciu za nekontrolované a nekontrolovateľné, no pritom legálne kopírovanie diel, ktoré používanie týchto nosičov a prístrojov umožňuje.
Ako významný inovačný prvok v súvislosti s novým autorským zákonom SOZA hodnotí presadenie požiadaviek na transparentnosť činnosti organizácií kolektívnej správy. Zároveň však podľa Briestenského SOZA nepotrebuje zákonom stanovenú povinnosť, aby zverejnila svoj sadzobník odmien, keďže je už dávno prístupný používateľom hudby na webovej stránke organizácie, ktorá po audite účtovnej uzávierky vydáva verejne dostupnú výročnú správu.
SOZA spravuje majetkové práva vyše 1600 osôb na Slovensku a prostredníctvom 52 recipročných zmlúv zastupuje pre územie SR nositeľov práv k hudobným dielam prakticky z celého sveta. SOZA má záujem na transparentnosti smerom k verejnosti, pretože chce napraviť negatívne skreslený dojem, že je "niečo medzi výpalníkmi a daňovým úradom". SOZA podľa zákonom stanovených podmienok sprístupňuje hudobné diela používateľom, aby nemuseli komunikovať s tisíckami jednotlivých autorov a sleduje používanie hudobných diel. Za to inkasuje v prospech nositeľov práv odmenu, ktorú im po odrátaní réžie vyplatí, aby každý z nich nestál pred nesplniteľnou úlohou odsledovať a dojednávať odmenu za použitie vlastných skladieb. "SOZA nespravuje verejné prostriedky, ale peniaze súkromných osôb a preto treba rozlišovať odôvodnené požiadavky na transparentnosť," uzatvára Briestenský.