ch návrhov, medzi nimi aj pozmeňovacie návrhy opozície.
Na úplné oddlženie zdravotníctva sa má použiť 18,4 mld. Sk zo štátnych finančných aktív resp. z privatizácie, ktoré mali smerovať do rozpočtu ako príjem. Podľa ministra financií Ivana Mikloša dosiahne napriek tomu deficit verejných financií vypočítaný podľa metodiky ESA 95 úroveň 3,93 % predpokladaného hrubého domáceho produktu (HDP).
Na výdavkovej stránke ŠR je na dorovnanie priamych platieb v poľnohospodárstve na 52,5 % priemeru krajín Európskej únie vyčlenených dodatočných 340 mil. Sk. Z toho 270 mil. Sk presunuli poslanci do kapitoly pôdohospodárstva z rezervy vlády, z kapitoly rezortu obrany a z prostriedkov vyčlenených na štátnu prémiu v stavebnom sporení. Zvyšných 70 mil. Sk našli presunmi v kapitole pôdohospodárstva. Na investičné stimuly vyčlenili v rámci kapitoly ministerstva hospodárstva 230 mil. Sk.
Príjmy rozpočtu zvýšili poslanci o 200 mil. Sk z titulu zvýšenia spotrebnej dane z tabaku, ktoré sa majú použiť na financovanie regionálneho školstva. O sumu 240 mil. Sk vzrástli príjmy v dôsledku toho, že NR SR neodsúhlasila návrh vlády na zníženie veľkosti obcí, ktorým sa bude vyplácať dotácia na výkon samosprávnych funkcií obcí. Zníženie dotácií o 240 mil. Sk sa malo obciam kompenzovať zvýšením podielových daní. Po neprijatí návrhu sa podľa rezortu financií zvýšia dotácie obciam a zníži sa výnos na podielových daniach pre obce o 240 mil. Sk.
Poslanci schválili pozmeňovací návrh opozičného poslanca Igora Šulaja zo Smeru o prerozdeľovaní časti výnosu dane z príjmov prirodzených monopolov a veľkých spoločností medzi mestá a obce podľa počtu obyvateľov a nie sídla spoločností. Podľa ministerstva financií je takáto úprava ťažko realizovateľná. Poslanci zmenili v ŠR na návrh Imricha Hamarčáka z ANO aj prerozdeľovanie výnosu z cestnej dane medzi obce a mestá, pričom príjmom rozpočtu štátu by malo byť len 55 % z nej a zvyšných 45 % by mali dostať obce.
Podporeným návrhom Antona Blajska z ĽS-HZDS presunuli poslanci na sociálne zabezpečenie financované vyššími územnými celkami celkovo 350 mil. Sk z kapitoly ministerstva práce a sociálnych vecí. Presun 150 mil. Sk pre rezort vnútra na materiálno-technické zabezpečenie Policajného zboru z rezervy vlády schválili Robertovi Kaliňákovi zo Smeru. Schváleným pozmeňovacím návrhom nezávislého poslanca Branislava Opaterného presunuli z rozpočtu Slovenskej informačnej služby 200 mil. Sk do rozpočtu rezortu vnútra na boj organizovaným zločinom a ochranu verejného poriadku, ako aj na program rezortu kultúry Obnovme si svoj dom. Na valorizáciu platov vo verejnej a štátnej službe o 7 % od 1. augusta presunuli poslanci z rezervy vlády 300 mil. Sk. Do kapitoly ministerstva kultúry presunuli z týchto prostriedkov na výstavbu Multifunkčného kultúrneho a knižničného centra 95 mil. Sk a Horskej záchrannej službe priklepli 20 mil. Sk. Plénum podporilo aj návrh opozičného poslanca Dušana Čaploviča zo Smeru presunúť 60 mil. Sk na Slovenskú akadémiu vied. Rezerva vlády sa z pôvodne navrhovanej sumy 1,05 mld. Sk znížila na približne 260 mil. Sk, z čoho je 50 mil. Sk vyčlenených na zakonzervovanie novostavby Slovenského národného divadla, ak sa nenájde strategický investor na jeho dostavbu.
V rámci presunov vyčlenili zákonodarcovia okrem iného aj 69 mil. Sk na prívod a rozvod pitnej vody pre obce v ochrannom pásme Jadrovej elektrárne Mochovce a v kapitole ministerstva školstva našli na projekt Infovek dodatočných 30 mil. Sk, spolu tak školy dostanú na tento projekt 422,4 mil. Sk. Štátna prémia poskytovaná stavebným sporiteľom sa zníži na budúci rok na 2 500 Sk a štátny príspevok k hypotekárnym úverom bude vo výške 1 %.
V ŠR je zakotvené aj prevzatie vládneho úveru so štátnou zárukou od Európskej investičnej banky vo výške 1 mld. Sk pre Železnice SR (ŽSR), ktorého cieľom je obmedziť poskytovanie štátnych garancií pre ŽSR a získať kontrolu nad finančným riadením spoločnosti. Poslanci schválili v ŠR aj prevzatie vládneho úveru na spolufinancovanie štrukturálnych fondov do sumy 3,79 mld. Sk.
Makroekonomický rámec budúcoročného ŠR predpokladá reálny ekonomický rast vo výške 4,1 %, pričom HDP v bežných cenách by mal dosiahnuť 1 293 mld. Sk. Priemerná ročná inflácia by mala dosiahnuť v budúcom roku 8,1 % a miera evidovanej nezamestnanosti 14,9 %.