dzivládnej konferencie predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Dohodu dnes v Bruseli podpísali ministri zahraničných vecí oboch krajín Eduard Kukan a László Kovács.
"Teším sa, Slovensko si aj naďalej zachováva plnú suverenitu a zvrchovanosť svojho právneho poriadku a že urobíme pre rozvoj národnostných menšín na oboch stranách Dunaja niečo pozitívne pre Slovákov žijúcich v Maďarsku a občanov maďarskej národnosti na Slovensku," povedal M. Dzurinda.
Druhý rozmer podpisu dohody vidí premiér vo vyspelosti slovenskej diplomacie. Ako povedal, "štandardnými a v Európe zabehanými cestami" sa jej podarilo získať pre naše postoje aj európske inštitúcie, napr. predstaviteľov Benátskej komisie, Rady Európy či Európskej komisie.
Dzurinda sa v Bruseli zúčastňuje na rokovaní medzivládnej konferencie o budúcej európskej ústave. Na otázku, čo si myslí o tom, že lepšie, ako mať zlú dohodu, je nemať žiadnu, premiér povedal: "Želám si, aby bola medzivládna konferencia úspešná. Bolo by to najlepšie riešenie pre Európu. Každé iné má už nižšiu kvalitu a preto si myslím, že teraz by sme sa mali usilovať o maximálne dobré riešenie."
Po nedávnom stretnutí s francúzskym premiérom Jeanom-Pierrom Raffarinom a talianskym premiérom Silviom Berlusconim v Paríži je Dzurinda miernym optimistom. Tvrdí, že v súvislosti s euroústavou zostáva už iba jediný sporný bod, ktorý by mohol vážne skomplikovať jej schválenie, a tým je hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Riešením by podľa neho mohol byť nejaký kompromis medzi Nice a konventom. Dzurinda z parížskej schôdzky premiérov zastupujúcich európske ľudové strany vyvodzuje, že princíp jedna krajina - jeden komisár - jeden hlas má veľkú šancu na úspech a označil ho za hlavnú prioritu Slovenska.
"Podporujeme Nice, ale chápeme aj argumenty Nemecka a Francúzska a preto prijmeme akékoľvek riešenie, ktoré sa bude nachádzať medzi týmito dvoma mantinelmi," povedal Dzurinda. Dodal, že všetci 25 lídri by dnes mali prísť na konferenciu s tým, že budú pripravení robiť ústupky.