Premiér Mikuláš Dzurinda (vpravo) a minister financií Ivan Mikloš neboli opozičnými zmenami v rozpočte nadšení. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Štátny rozpočet prešiel v parlamente 78 hlasmi koalície a nezávislých poslancov. Skupina poslancov okolo Ivana Šimka však zdramatizovala jeho schvaľovanie, lebo vďaka nim prešlo niekoľko pozmeňujúcich návrhov opozície. Tie zvýšili deficit verejných financií zhruba o 360 miliónov.
Ukázalo sa, že vláda už nemá v parlamente väčšinu. V rokovacej sále sa počas hlasovania neraz ozval potlesk opozície, ktorý predseda parlamentu Pavol Hrušovský musel tlmiť. Návrhy napríklad ubrali z rezervy vlády aj z rozpočtu pre SIS.
Premiér Mikuláš Dzurinda je spokojný, že „Slovensko má štátny rozpočet", ale bol „už menej rád", že deficit za zvýši o tri stotiny percenta oproti plánovaným 3,90 percenta.
Minister financií Ivan Mikloš povedal, že „pozmeňovacie návrhy rozpočet zhoršili", ale je odhodlaný dodržať plánovaný deficit aj za cenu nižších výdavkov. Stiahnuť celý rozpočet z hlasovania nechcel, lebo to „by bolo väčšie zlo ako schválenie rozpočtu so zmenami".
Koaličných partnerov víťazstvá opozície pri hlasovaní o pozmeňujúcich návrhoch znepokojili. Predseda KDH Hrušovský zdôraznil, že sa treba vážne zaoberať súdržnosťou koalície. Predseda SMK Béla Bugár považuje konečnú podobu rozpočtu za „Pyrrhovo víťazstvo" a predseda ANO Pavol Rusko sa nechcel vyjadriť na adresu Šimkovej skupiny, lebo nechce prilievať olej do ohňa.
Opozícia bola spokojná s čiastkovými úspechmi, ale rozpočet naďalej považuje za protiľudový. Podpredseda HZDS Sergej Kozlík povedal, že prijaté opozičné návrhy nespôsobia vláde vážny problém. O vyššom deficite si myslí, že „dobrý minister financií má mať vankúš" v rámci rozpočtu niekoľko sto miliónov".
Prvý rozruch pri hlasovaní vyvolalo prijatie návrhu Igora Šulaja zo Smeru, podľa ktorého pôjdu dane z veľkých podnikov ako plynárne či telekomunikácie všetkým obciam a mestám podľa počtu ich obyvateľov, a nie podľa sídla podniku, ktoré je spravidla v Bratislave. Bratislava tým príde asi o 230 miliónov korún a dotkne sa to aj Košíc.
Hlasovali za to aj poslanci okolo Šimka. Premiér Dzurinda to považuje za „trošku detinské aj nezodpovedné, keď sa takto chce prejavovať nová politická formácia".
Šimko reagoval, že tieto aj iné návrhy rozpočet zlepšili a „boli v prospech ľudí". Jeho kolega Branislav Opaterný zdôraznil, že „neboli zvolení za Bratislavu, ale za celé Slovensko".
Znížila sa aj rezerva vlády z jednej miliardy na 260 miliónov korún. „Nuž ale poslanci zobrali na seba túto zodpovednosť," poznamenal premiér.
Pridané dostane aj polícia zásluhou poslancov Roberta Kaliňáka a Branislava Opaterného. „Občania to pocítia na ulici," povedal očividne potešný Kaliňák. Minister vnútra Vladimír Palko bol spokojný, lebo polícia potrebuje „finančné injekcie", aj keď nie za cenu zvýšenia deficitu.
Opaterný sa pričnil aj o zníženie rozpočtu SIS o 200 miliónov. To Palko nepovažuje za „šťastný nápad".
Rozpočet bude mať teraz v rukách prezident. Po doručení zákona má 15 dní na jeho posúdenie. Ak by ho vrátil, je zrejmé, že snemovňa by sa musela zísť pred Silvestrom, aby o ňom ešte raz hlasovala.
Hovorca prezidenta Ján Füle povedal, že o vrátení zákona je ešte predčasné hovoriť. „Pán prezident mal niekoľko priorít. Pozorne si preštuduje výdavky na obranu, školstvo, kultúru a poľnohospodárstvo a potom sa rozhodne," dodal Füle.
Schválený rozpočet na rok 2004 (v miliardách)
Príjmy 231,958
Výdavky 310,452
Schodok 78,495
Schodok verejných financií/HDP 3,93 %

Beata
Balogová
