kračovali v šírení posolstva po celej Európe. Putovať s ním budú na slovensko-poľský hraničný priechod Lysá Poľana, kde ho v nedeľu večer odovzdajú poľským harcerom. Odtiaľ sa rozšíri betlehemské svetlo do skautského centra v Glódowke. Z Poľska sa plamienok dostane ďalej na východ na Ukrajinu, do Bieloruska a Ruska. Ako agentúru SITA informoval Michal Milla zo Slovenského skautingu, okrem rozvážania betlehemského svetla po Slovensku ho slovenskí skauti odovzdajú aj v pohraničných oblastiach Moravy a Sliezska.
Na oficiálne odovzdanie betlehemského svetla si však Slováci budú musieť počkať do piatka 19. decembra. Na ekumenickej slávnosti v bratislavskom kapucínskom kostole o 17:45 by sa mali zúčastniť zástupcovia rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.
Z Bratislavy sa postupne rozšíri svetlo do ostatných slovenských miest a obcí, a to ešte v piatok 19. decembra rýchlikom Vtáčnik a v nedeľu 21. decembra rýchlikmi Čingov, Horehronec a Gemeran. Na staniciach budú s lampášmi čakať miestni skauti, od ktorých sa dostane svetlo do rúk ľuďom priamo v regiónoch. Zaujímavosťou je, že na Slovensku zažiari betlehemské svetlo aj na najvyššie položenom mieste, aj tento rok by ho mali popradskí skauti vyniesť do observatória na Lomnickom štíte. Plamienok odovzdajú aj prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a kardinálovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi.
Tradíciu roznášania Betlehemského svetla iniciovali v roku 1986 zamestnanci rozhlasu a televízie v rakúskom Linzi. Prvý plamienok odpálilo z večného ohňa v Bazilike Narodenia Ježiša Krista v Betleheme zdravotne postihnuté dieťa. Do Rakúska tento symbol vianočného pokoja priniesli organizátori benefičnej akcie Svetlo v tmách, ktorí toto “Svetlo mieru” rozdeľovali obyvateľom Rakúska ako poďakovanie za dary pre postihnutých a osamelých ľudí. V ďalších rokoch sa podujatia ujali rakúski a nemeckí skauti. Slovenský skauting sa k tejto tradícii pripojil v roku 1990.