Bratislava 14. decembra (TASR) - V pondelok sa uskutoční na Okresnom súde Bratislava 3 informatívny výsluch bývalého riaditeľa SIS Ivana L. k ďalšej z káuz, v ktorých sa vedie trestné stíhanie voči bývalému vedeniu tajnej služby, označovanej ako triptych Klaňania sa troch kráľov.
Po piatkovom začatí hlavného pojednávania v prípade údajnej fingovanej likvidácie zbraní z arzenálu tajnej služby ide o druhú kauzu, v ktorej Ivan L. bude pravdepodobne čeliť súdnemu procesu. Informatívny výsluch obvinených Ivana L. a jeho exnámestníka Jaroslava S. je v praxi posledným krokom pred začatím hlavného pojednávania.
Ivan L. pre TASR v tejto súvislosti konštatoval, že sa výsluch teší, lebo túto kauzu rovnako ako ostatné považuje za ďalšiu z bublín, ktorá sa tu roky fabrikovala. Podľa neho ak budú mať možnosť novinári na verejnom procese urobiť si vlastný úsudok, vyjde najavo celé pozadie tohto toľkokrát na verejnosti demagogizovaného prípadu.
Bývalý šéf SIS Ivan L. a Jaroslav S. čelia v kauze triptychu, ktorá údajne slúžila na diskreditáciu Biskupského úradu v Banskej Bystrici a biskupa Rudolfa Baláža, obvineniu z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Obžaloba v kauze predaja renesančného umeleckého diela, ktorá vzbudila ohlas nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí prišla na súd už pred tromi rokmi. Pôvodný senát Okresného súdu Bratislava 3. predsedníčky Ľudmily Hatalovej po dvoch rokoch vrátil prípad na došetrenie. Krajský súd v Bratislave však prikázal okresnému súdu vytýčiť hlavné pojednávanie.
Podľa záverov vyšetrovania celý prípad sa začal začiatkom roku 1995. Pracovníci SIS sa totiž vtedy dozvedeli, že banskobystrický Biskupský úrad dal reštaurátorovi vyhotoviť kópiu triptychu a originál ponúkol na predaj. O kúpu diela vtedy prejavil záujem príslušník SIS. Vystupujúci ako švajčiarsky občan pod krycím menom Thomas Grabner sa s reštaurátorom na kúpe aj dohodol a z prostriedkov SIS na ňu prevzal 200 tisíc dolárov. Použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu pritom mal podľa záverov vyšetrovania odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L. Predstieraná kúpa sa uskutočnila 14. júla 1995 a polícia po jej realizácii predviedla reštaurátora, sprostredkovateľa a príslušníka SIS alias Thomasa Grabnera. Proti reštaurátorovi vyšetrovateľ začal trestné stíhanie, zadržal ho a vzal do väzby. V priestoroch biskupského úradu polícia vykonala domovú prehliadku. Trestné stíhanie reštaurátora vyšetrovateľ neskôr zastavil, pretože sa mu nepodarilo preukázať naplnenie trestného činu zneužívania vlastníctva.
Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že SIS údajne vykonala a monitorovala celú transakciu v rozpore s jej zákonnými oprávneniami. Obaja obžalovaní podľa vyšetrovateľa schválili žiadosť o výber finančných prostriedkov na materiálno-technické zabezpečenie akcie napriek tomu, že bola v rozpore a nad rámec plnenia úloh tajnej služby. Obvinený Jaroslav S. je podozrivý, že so súhlasom Ivana L. použité peniaze vyúčtoval prostredníctvom svojho podriadeného na ťarchu spravodajského spisu, ktorý s prípadom absolútne nesúvisel a spis nechal skartovať.
Triptych Klaňanie sa troch kráľov bol banskobystrickému biskupskému úradu z depozitu vrátený 17. novembra 2000. Vláda sa zároveň biskupskému úradu za skutky štátnych orgánov spáchané v uvedenom období ospravedlnila.