Bratislava 15. decembra (TASR) - Za neúspech, nie však krízu v Európskej únii (EÚ) označil dnes minister zahraničných vecí Eduard Kukan výsledok sobotňajšieho bruselského summitu o európskej ústave. "Jednoducho na tomto rokovaní nebolo toľko politickej vôle, aby sa dokázali prekonať rozdielne stanoviská účastníkov," povedal Kukan pre TASR.
Neúspech rokovaní o európskej ústave vníma minister so sklamaním. Napriek tomu je však podľa neho dôležité, že nedochádza k ničomu, čo by pribrzdilo alebo zabránilo vstupu Slovenska do únie. "Rozširovanie pokračuje tak, ako bolo naplánované - 1. mája 2004 sa staneme členmi EÚ a v júni sa budú u nás konať voľby do Európskeho parlamentu. Existuje teda právny základ, na ktorom sa celé toto rozvíja, to znamená - zmluva z Nice," uviedol.
Kukan predpokladá, že v budúcich rokovaniach o euroústave sa nadviaže na už predbežne dohodnuté výsledky na úrovni vedúcich delegácií a ministrov zahraničných vecí. "Asi v 82 bodoch bola dosiahnutá dohoda, len v tých - asi troch najdôležitejších sa jednoducho nedosiahla," konštatoval.
Napriek odlišným pozíciám Poľska a zvyšných troch partnerov z Vyšehradskej štvorky na summite EÚ sa spolupráca tohto zoskupenia podľa Kukana bude aj naďalej rozvíjať. "Nie vždy dôjde k úplnej zhode alebo koordinácii všetkých štyroch štátov. Myslím, si že vyšehradská spolupráca prežije aj túto - nie najlepšiu situáciu, ktorá vznikla teraz v Bruseli," povedal.
Summit EÚ, ktorý mal dať rozširujúcej sa únii prvú ústavu, stroskotal na neprekonateľných rozdieloch v spore o spôsob rozhodovania. Poľsko a Španielsko trvali na zachovaní hlasovacieho systému, ktorý im dáva takmer rovnakú váhu ako dvojnásobne ľudnatejšiemu Nemecku. Nemecko a Francúzsko zase presadzovali zavedenie jednoduchej dvojitej väčšiny štátov a obyvateľov.