Prvou je vytvorenie obchodnej spoločnosti a predaj menšinového podielu investorovi, druhou zaplatenie dostavby štátnymi dlhopismi v objeme jeden a pol miliardy korún. "Prvá alternatíva je priechodnejšia," nazdáva sa minister kultúry. Chce, aby novostavba zostala majetkom štátu a spravovala ju správcovská spoločnosť. Slúžiť by mala nielen divadlu, ale aj na iné podujatia.
Ako povedal generálny riaditeľ sekcie umenia MK SR Andrej Zmeček, obe varianty znamenajú, že nároky na štátny rozpočet sa rozložia na viac rokov. Nové podľa neho je, že oba návrhy počítajú s tým, že novostavba bude majetku štátu a jej dostavbu čiastočne zaplatia aj z rozpočtu na rok 2004 a na ďalšie roky. Dôležitý je aj fakt, že prevádzka nového SND zostane v kompetencii MK SR. Len vtedy môže štát zodpovedne investovať, pokiaľ má dozor nad tým ako sa budova využíva, tvrdí Zmeček.
Chmel verí, že vláda sa k návrhom MK SR vyjadrí do konca januára. Až potom sa môže podrobne rozpracovať konkrétny variant. Materiál vypracovalo MK SR po konzultácii s ministerstvom financií. Na vládu ho v stredu Chmel predloží na základe žiadosti Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež. Výbor 22. októbra požiadal ministrov kultúry a financií, aby našli možnosti dokončenia novostavby SND a odporučil vláde zrušiť predaj budovy. Nová budova SND sa začala stavať v roku 1985 a doteraz sa na nej preinvestovalo takmer 3,3 mld. Sk, z toho viac ako 70% po roku 1998. Na jej dokončenie chýba ešte okolo 800 mil. Sk.