Bratislava 30. septembra (TASR) - Prelom v zabezpečovaní verejného osvetlenia Bratislavy znamenalo v roku 1901 založenie Mestskej elektrárne (ME) na dnešnej Čulenovej ulici. Elektráreň začala prevádzku pokusným spustením elektrického osvetlenia presne pred sto rokmi - 30. septembra o 17. hodine.
Pri príležitosti okrúhleho výročia pripravilo a sprístupnilo Mestské múzeum v Bratislave výstavu zameranú na zdokumentovanie činnosti ME od jej založenia až po jej zlúčenie so Západoslovenskými energetickými závodmi počas znárodňovania po druhej svetovej vojne.
Návštevníci sa môžu na výstave v priestoroch Starej radnice zoznámiť s dobovými dokumentmi a fotografiami o príprave, stavbe, sprevádzkovaní a fungovaní ME. Výstava je doplnená predmetmi, ktoré dokresľujú využívanie elektrickej energie v bežnom živote starých Bratislavčanov.
Na nočné osvetlenie ulíc sa pôvodne používali smolové fakle, ktorých použitie obmedzovali poveternostné podmienky. Pokrok vo verejnom osvetlení znamenalo zavedenie olejových lámp v druhej polovici 18. storočia. V roku 1856 sa začal používať svietiplyn, ktorý výrazne znížil náklady mesta na osvetlenie ulíc.
Elektrickú energiu v Bratislave už pred rokom 1901 používali viaceré výrobné podniky, ktoré vlastnili parné stroje na jej výrobu. Od roku 1895 v meste fungovala aj elektrická pouličná železnica.
Výstava potrvá do konca novembra.