mala vzniknúť do prvej polovice budúceho roka. Proces tvorby nového zákona by mal urýchliť aj návrh na začatie konania o nesúlade zákona o TASR s ústavou, ktorý podala Generálna prokuratúra SR na Ústavný súd SR.
Ako dodal Jarjabek, budúcoročný rozpočet pre TASR poslanci schválili len preto, aby nedeštruovali zo zákona danú inštitúciu. Podľa predsedu výboru pre rozpočet, financie a menu Pála Farkasa (SMK) pri rozhodovaní o rozpočte plénum vychádzalo aj z prísľubu Ministerstva kultúry (MK) SR, že do pol roka bude vypracovaný nový zákon o TASR, ktorý by vyriešil všetky sporné otázky.
Poslanec mediálneho výboru Tomáš Galbavý (SDKÚ) priznáva, že fungovanie TASR v konkurenčnom prostredí je na hrane ústavnosti. "Hoci nie som právnik, mám podozrenie, že hospodárska súťaž je potieraná," konštatoval. Je zástancom rovnakého názoru ako Jarjabek, že problematické otázky pôsobenia štátnej agentúry musí vyriešiť nový zákon. Zároveň sa prikláňa aj k tomu, aby TASR nedostávala už z rozpočtu účelovo viazané prostriedky. "Bude sa musieť uchádzať o služby na komerčnej báze, nie na základe paušálneho socialistického príspevku," dodal Galbavý, ktorý zároveň navrhuje, aby riaditeľa TASR už nemenovala vláda, ale volili poslanci. Tým by sa totiž lepšie zabezpečila objektívnosť a nezávislosť tejto agentúry.
Pri schvaľovaní rozpočtu pre TASR vychádzal ďalší z členov mediálneho výboru Dušan Čaplovič (Smer) z presvedčenia, že agentúra je rovnako verejnoprávnou inštitúciou ako aj Slovenská televízia a Slovenský rozhlas. Spomínané dve médiá dostávajú koncesionársky poplatok, TASR nie. "Považujem preto za legálne, aby išli peniaze priamo účelovo," vyhlásil Čaplovič, ktorý však pripúšťa, že v tejto súvislosti bude rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu SR. Ak ten povie, že súčasný spôsob financovania štátnej agentúry je v rozpore s ústavou, tak podporí zmenu zákona o TASR.
Generálna prokuratúra podala na ústavný súd návrh na začatie konania o nesúlade zákona, ktorým je zriadená TASR, s Ústavou SR.
ve;pu;zd