Národná rada vyjadrila súhlas s trestným stíhaním a vzatím do väzby poslanca HZDS Gabriela Karlina (v popredí miesto, kde poslanec Karlin sedáva) a aj on sa môže dostať pred Špeciálny súd. Polícia ho zatkla pred niekoľkými týždňami pri preberaní úplatku a teraz je vo väzbe. Špeciálny súd ho bude súdiť v prípade, ak prokurátor podá obžalobu až po prvom máji. Vtedy totiž začne súd podľa zákona fungovať. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Záujem sudcov o miesta na Špeciálnom súde zatiaľ nie je veľký. „Na mňa sa nikto neobrátil ani nechcel žiadnu informáciu," hovorí prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák. Považuje to za prirodzené, lebo stavovská organizácia pri výbere nemá žiadnu právomoc.
Majchrák nevie o nikom, kto by o funkciu mal záujem. „Myslím si, že záujem bude, otázka je, kto všetko sa prihlási," povedal. Rozhodovanie niektorých sudcov možno ovplyvní ministerstvom spravodlivosti pripravované rušenie viacerých súdov. „Možno to bude mať nejaký vplyv," pripúšťa Majchrák. Sudcov zo zrušených súdov by nové uplatnenie mohlo lákať.
„Nemyslím si, že sa na to budú hrnúť," vyhlásil predseda Krajského súdu v Trnave Anton Jaček. Práve jeho súdu by sa malo chystané rušenie dotknúť. Zatiaľ vie o dvoch či troch sudcov z jeho obvodu, ktorí o takejto možnosti uvažujú. „Vidia v tom profesionálnu realizáciu, nemyslím si, že v tom vidia peniaze," predpokladá Jaček. Plat sudcu Špeciálneho súdu by mal byť podstatne vyšší ako plat radového sudcu. S príplatkami to bude približne 80-tisíc korún. „Je to Špeciálny súd, mali by tam byť vyberaní ľudia, ktorí by mali byť po všetkých stránkach hodnotení pozitívne," hovorí Jaček.
Podobná situácia je aj v Banskej Bystrici. Predseda tamojšieho krajského súdu Ľudovít Bradáč osobne odporučil ministrovi dve mená. Ide o jeho iniciatívu a nevie, či spomínaní na Špeciálny súd chcú ísť. Podľa Bradáča sa minister Daniel Lipšic chce s každým uchádzačom osobne porozprávať. Lipšic s agendou Špeciálneho súdu kedysi prišiel a považuje ju za veľmi dôležitú.
(rp)
Bernát nechce byť špeciálnym prokurátorom
BRATISLAVA - Riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát na post špeciálneho prokurátora „s najväčšou pravdepodobnosťou" nebude kandidovať. Nesúhlasí totiž s prijatým zákonom.
„Predstavoval som si ho trochu inak," hovorí Bernát o zákone. Nesúhlasí najmä s tým, že o prípadoch, ktoré sa budú vyšetrovať, rozhodne policajný Úrad boja proti korupcii a špeciálny prokurátori budú jeho kauzy len dozorovať. Bernátovi prekáža, že úrad nebude riadiť špeciálny prokurátor, ale minister vnútra.
Na otázku, či je o miesta špeciálnych prokurátorov záujem, odpovedal: „Ešte som o tom nepočul, ale zvonku mi už volali nejakí mladí ľudia aj jeden policajt. Ak nepôjdem ja, tak nepôjde ani nikto z tých, ktorí so mnou robia."
Banskobystrický krajský prokurátor Peter Bedlovič nepozná nikoho, kto by už bol rozhodnutý sa do konkurzu na špeciálneho prokurátora prihlásiť. Prokurátori sa však podľa neho o mieste medzi sebou rozprávajú. „Či bude od nás záujem, to neviem. Je to každého osobná záležitosť."
Krajský prokurátor v Žiline Emil Hadbábny povedal, že môže hovoriť zatiaľ len o sebe a on záujem nemá. „Otvorene sa u nás o tom nehovorí. Mňa samého možno prekvapí, kto sa prihlási."
„Viem, že z našej prokuratúry kandidatúru zvažuje jeden prokurátor, ktorý aj teraz spracúva závažnejšie kauzy," povedala trenčianska krajská prokurátorka Viera Kováčiková. Meno však prezradiť odmietla. „Zatiaľ nie je rozhodnutý. Stratíme veľmi dobrého prokurátora, ale presne takí ľudia ako on by sa mali na Úrad špeciálneho prokurátora prihlásiť."
Uchádzačov podľa nej nie je viac aj preto, že špeciálni prokurátori zatiaľ nedostanú na rozdiel od špeciálnych sudcov v Bratislave ubytovanie. „Výrazne to ovplyvňuje ich rozhodnutie, prokurátori väčšinou žijú v manželstve." Podľa Kováčikovej nebude ľahké zabezpečiť si ubytovanie napriek tomu, že plat bude vyšší, ako majú „normálni" prokurátori.
Krajská prokurátorka v Trnave Viera Bolebruchová povedala, že z ich úradu sa pravdepodobne nikto neprihlási, lebo oni sami nemajú obsadené všetky miesta. Hovorí však, že pozná jedného prokurátora, ktorý sa do konkurzu prihlási.
Podľa informácií SME sa chce za špeciálneho prokurátora prihlásiť bývalý okresný prokurátor z Piešťan Maroš Žilinka, ktorý teraz pracuje na Generálnej prokuratúre. Sám povedal, že zatiaľ nie je rozhodnutý. O svojej motivácii hovorí: „Od narodenia mám v sebe zakomponovaný boj za spravodlivosť a Úrad špeciálneho prokurátora je vyššia forma boja za spravodlivosť."
Žilinka povedal, že ak by sa rozhodol o miesto uchádzať, určite by to nerobil pre peniaze. „Odhalili by to psychotesty. Je to otázka princípov a morálnych zásad." Zákon o Špeciálnom súde a prokurátorovi je podľa neho „veľký prelom" v boji proti korupcii. (mož)