S takmer stopercentnou istotou sa do europarlamentu dostanú jednotky na kandidátkach Sergej Kozlík (prvý zľava), Anna Záborská (tretia zľava) a Monika Beňová (tretia sprava). Imrich Béreš (druhý zľava) mal rovnakú ambíciu, ale s politikou dobrovoľne skončil. Slobodné fórum sa chystá vytvoriť kandidátku, ale účasť Zuzany Martinákovej (druhá sprava) na nej je málo pravdepodobná. Edit Bauer (vpravo) sa ešte oficiálne nevyjadrila, či sa chystá kandidovať, ale jej meno sa medzi kandidátmi spomína. Rudolf Žiak na fotke vzadu je na kandidátke Ľudovej únie až za Oľgou Keltošovou a jeho šance sú takmer nulové. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Slovensko má právo na 14 europoslancov. Voľby budú 13. júna 2004, v politických stranách sa však už dnes lobuje za účasť a poradie na kandidátke. Každá strana ponúkne listinu so 14 menami.
Jedného najviac dvoch europoslancov má šancu získať každá strana, pohybujúca sa medzi piatimi a desiatimi percentami. Podľa najnovších preferencií sem patria SDKÚ, KDH, ANO, KSS, SNS a možno Slobodné fórum a Ľudová únia. HZDS má šancu na 3 a Smer na 4 europoslancov.
V ANO sa začína súťažiť
V ANO podľa niektorých poslancov cítiť napätie, pretože nie je jasné, kto bude lídrom na kandidátke. Záujemcov o funkciu europoslanca je niekoľko, ale istotu zvolenia bude mať len jednotka. Z poslancov majú takúto ambíciu Jozef Banáš, Jozef Heriban a Eva Černá. V poslednom čase sa začína spomínať aj meno Kataríny Glončákovej Golevovej.
Podpredseda strany Jirko Malchárek: „Dali sme si urobiť prieskum vo verejnosti o akceptovateľnosti našich kandidátov. Výsledok bude doplňujúcim názorom pre predsedníctvo, ktoré bude rozhodovať tajne." Podľa neho by mali byť v prvej štvorke dve ženy.
V prospech Banáša hovorí jeho pozícia viceprezidenta Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a skúsenosti z diplomacie, v prospech Černej popularita, ktorá by mohla priniesť percentá vo voľbách. Heriban sa spolieha na svoje manažérske skúsenosti. Glončáková Golevová má 26 rokov, ale podľa informácií SME je favoritkou predsedu strany Pavla Ruska.
Heriban, Banáš a Černá veria, že strana vyberie toho najlepšieho.
„Je dôležité, aby boli v strane jasne stanovené odborné, jazykové a osobnostné kritériá na europoslanca a tie by mali byť rozhodujúce," myslí si Banáš.
V SDKÚ hľadajú jednotku
SDKÚ v poslednom čase prudko poklesli preferencie a podľa nich by mala mať šancu len na jedného europoslanca. Prezídium strany ešte stále nerozhodlo, ako zostaví kandidátku, ale je možné, že strana zvolí primárne voľby. V kuloároch sa hovorí, že SDKÚ nevie nájsť schopného lídra, príťažlivého pre voličov, a snaží sa osloviť niekoho, kto by bol pre voličov atraktívny.
Kandidátov na dvojku je vraj viac ako dosť. Oficiálne ešte ani jeden člen strany nepovedal, že má záujem stať sa europoslancom. Svoju kandidatúru podľa vyjadrení pre SME nevylučujú Pavol Kubovič ani Tomáš Galbavý. Spomínajú sa aj Peter Miššík alebo Viliam Novotný.
V KDH už rozhodli
Líderkou KDH bude poslankyňa Anna Záborská, na druhom mieste bude exposlanec a bývalý veľvyslanec v Kanade Miroslav Mikolášik, tretím je manažér Ján Hudacký.
Ostatní ešte hľadajú
SMK sa tiež ešte nerozhodla, hovorí sa o menách ako Árpád Duka-Zólyomi, Pál Csáky, Edit Bauer, József Berényi, László Nagy.
Jednotkou na kandidátke Smeru je Monika Beňová, ďalšie poradie ešte nie je schválené. Smer ponúkol tretie miesto SDA, SDĽ a SDSS. SDA ponuku odmietla.
KSS sa rozhodne v januári. Neoficiálnymi kandidátmi z poslaneckých lavíc sú Karol Ondriaš a Karol Fajnor. Jednotkou na kandidátke ĽÚ je Oľga Keltošová, dvojkou Rudolf Žiak. Podpredsedníčka „Slotovej" SNS Anna Malíková tvrdí, že kandidátmi strany na europoslancov by sa mohli stať Peter Súlovský a Jozef Prokeš, zo „Súlovského" SNS, ak by uznali legitimitu jej strany.
Jednotkou na kandidátke HZDS je Sergej Kozlík, na výberovom konaní v strane sa zúčastňujú napríklad Diana Dubovská, Peter Baco či Irena Belohorská.
Plat europoslanca láka
Miesto europoslanca je prestížne a dobre platené. Nedávno prebehla diskusia v Európskom parlamente, kde sa dohodlo, že platy nebudú jednotné, ale každý členský štát rozhodne, akú sumu bude jeho poslanec dostávať. Podľa Moniky Beňovej by sa mal plat pohybovať vo výške 2550 eur (viac ako 106-tisíc korún)
ROMAN KRPELAN