Bratislava 18. decembra (TASR) - Prepustení redaktori Rádiožurnálu Slovenského rozhlasu krútia hlavou nad tým, že pred konštruktívnym riešením problémov okruhu Rádia Slovensko, ktoré vyústili do personálnych výmen, dostávajú stále zelenú invektívy.
Slová nedávno odvolaného šéfredaktora rádia Karola Farkašovského o ich údajnej slaboduchosti a hystérii považujú za nevhodné reakcie. "Teraz je dôležité stabilizovať Rádiožurnál, aby turbulentné dianie vo vnútri nepociťovali poslucháči," myslia si Juraj Rybanský, Nora Gubková, Michal Dzurjanin, Jarmila Tosecká a Michal Tvarožek. Opäť pripomínajú, že oponentúru Farkašovského projektu inovácie Rádia Slovensko podpísalo 36 členov spravodajského tímu a nie siedmi, ako uviedol vo svojom stanovisku pre TASR. Podľa redaktorov nekorektné narábanie s faktami žiaľ nie je v tomto prípade ojedinelé, čo konštatovala aj Rada SRo.
Podľa piatich menovaných je nelogické tvrdenie, že sa dotknutí redaktori pokúsili ovplyvniť riadenie okruhu. Prepustili ich totiž ako nadbytočných o týždeň skôr, ako bol 15. decembra z funkcie odvolaný Farkašovský. Predtým neboli vznesené výhrady voči ich pracovným výkonom, naopak troch z nich začiatkom decembra vybrali do užšieho moderátorského tímu.
Za paradox považujú redaktori aj tvrdenie o nerešpektovaní firemnej kultúry z ich strany. "Situácia sa nemusela vyhrotiť, keby existovala ochota diskutovať o hromadiacich sa problémoch v správnom čase a na kompetentných miestach. Emotívna výmena názorov prostredníctvom médií situáciu na Rádiu Slovensko nevyrieši," uzatvárajú tému redaktori, podľa ktorých je táto reakcia posledným vyjadrením sa k vzniknutej situácii.
Farkašovský vo svojom stanovisku považuje za nenáležité útoky na Rádio Slovensko a projekt jeho inovácie. "Zopár jednotlivcov sa naľakalo a vyvolalo značnú dávku hystérie," pričom vraj projekt využili na to, aby sa pokúsili ovplyvniť riadenie Rádia Slovensko.
Projekt podľa Farkašovského spochybnili zo 148 ľudí iba siedmi, čo podľa neho poukazuje na ich "pomýlenú súdnosť, ak už nie na vážne trhliny vo vnútrofiremnej disciplíne a kultúre, ktoré by mali fungovať na jasných subordinačných pravidlách, zodpovednostiach a právomociach". Za slaboduché a účelové považuje aj mediálne aktivity trojice redaktorov Rádiožurnálu, ktorí dehonestujú meno celého SRo na verejnosti.
Traja zo spomínaných redaktorov formulovali svoj nesúhlas s Farkašovského projektom na pôde Rady SRo, pričom onedlho dostali do rúk výpovede. Redaktori pochybujú o nadbytočnosti ako dôvode svojho prepustenia, ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Rezník však ich tvrdenie vylučuje.