SME

Vláda sa zaviazala vykompenzovať prípadný pokles cien plynu

BRATISLAVA 19. decembra (SITA) - Vláda sa pri podpise privatizačnej zmluvy Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zaviazala, že ak sa od 1. januára 2003 do 31. decembra 2005 znížia ceny plynu, tak zaplatí podiel zo straty na zisku. uviedol to na tlačov

ej besede predseda strany Smer Robert Fico. podľa jeho slov toto ustanovenie obsahuje tá časť privatizačnej zmluvy, ktorú vláda odmieta zverejniť a Smer ju má k dispozícii. Fico pokladá tento fakt za šokujúci a znamená to "poškodzovanie národných záujmov Slovenska a ľudí". Predseda Smeru v tejto súvislosti spochybnil zvyšovanie cien plynu od 1. januára. Cena plynu tak pre maloodberateľov ako aj veľkoodberateľov je už v súčasnosti podstatne vyššia ako cena, za akú kupuje SPP plyn z Ruskej federácie. Vláda zdražovanie plynu nevie zrozumiteľne vysvetliť, zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Smeru zároveň poukázal aj na "tunelovanie SPP". Plynárenská spoločnosť podpísala podľa neho dve zmluvy o poskytovaní konzultačných služieb, na základe ktorých si menšinoví vlastníci Gaz de France a Ruhrgas nechajú vyplatiť 30 mil. eur, čo je asi 1,2 mld. Sk. Prvá polovica tejto sumy, 15 mil. eur už bola podľa Fica vyplatená. Sadzba pre poradenskú činnosť pre jedného experta tak vychádza 16 tis. eur. Fico v tejto súvislosti tizoval, že vláda mlčky sleduje vyťahovanie peňazí z podniku, kde má štát majoritný podiel, za akúsi pochybnú poradenskú činnosť.

Podľa hovorkyne SPP Dany Kršákovej plynári však využívajú tieto prostriedky výhradne pri konzultáciách v súvislosti s celkovou reštrukturalizáciou podniku, ktorá sa naštartovala vstupom zahraničného investora, a je nevyhnutná. ”Firma bude úspešná, iba ak sa uskutoční reštrukturalizácia. Potom budú rásť aj dividendy pre štát,” upozornila Kršáková. K privatizačnej zmluve sa SPP vyjadrovať nebude.

SkryťVypnúť reklamu

sy;mm;al;zd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 897
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 546
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 677
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 526
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 277
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 160
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 876
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 070
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu