Slovensko v ohlasoch zahraničných médií

Bogota 28. septembra (TASR) - Slovenského misionára pátra Pavla Sochuľáka vo štvrtok prepustili jeho kolumbijskí únoscovia na slobodu. Potvrdila to Spoločnosť Božieho slova.

Slovenského misionára P. Sochuľáka únoscovia prepustili na slobodu

Únoscovia odovzdali slovenského misionára po dvojdňovom vyjednávaní s misiou Spoločnosti Božieho slova v mieste San Luis pri Medellíne. P. Sochuľák sa v súčasnosti nachádza na farnosti Spoločnosti Božieho slova v Medellíne, nemá žiadne problémy, je v dobrom zdravotnom stave a o niekoľko dní by mal prísť v sprievode misionárov do hlavného mesta Kolumbie Bogoty.

"Prepustili ma na slobodu vo štvrtok o 13. hodine miestneho času. Odkazujem všetkým, že som živý a zdravý a že sa mi chvála Bohu nestalo nič. V posledných piatich dňoch som bol unesený jednou ozbrojenou skupinou, ktorá operuje v Kolumbii. Prepustili ma bez nejakých veľkých podmienok respektíve podmienky, za ktorých ma prepustili, ešte nie sú známe," povedal dnes pre TASR páter Pavol Sochuľák.

Únoscovia chcú zrejme únosom presadiť nejaké svoje požiadavky voči vláde. "Správali sa ku mne slušne, ale v podstate keď človeka unesú z autobusu, nie je to až také príjemné," uviedol Sochuľák.

Sochuľáka uniesli ľavicoví povstalci z Národnej oslobodzovacej armády (ELN) v pondelok na ceste z Medellínu do Bogoty. Sochuľák pôsobil ostatné dva roky v oblasti Vigía del Fuerte na hranici medzi krajmi Antioquia a Choco, kde pôsobí ako misionár Spoločnosti Božieho slova.

V Bruseli sa hovorilo aj o zrušení Benešových dekrétov

Brusel/Budapešť 28. septembra (TASR) - Slovenská republika by sa nemala stať členom Európskej únie, kým nezruší Benešove dekréty. Vo štvrtok to na hearingu skupiny zelených a federalistov Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli o situácii národnostných menšín na Slovensku vyhlásil jeden z poslancov EP Miguel Mayol i Raynal, príslušník katalánskej menšiny žijúcej vo Francúzsku.

Podľa informácií predsedu Svetového zväzu Maďarov (MVSZ) Miklósa Patrubánya sa príslušníci maďarskej a rómskej minority na fóre sťažovali, že sa cítia byť diskriminovaní politickou praxou i právnym systémom v krajine. Predstaviteľ slovenskej misie pri EÚ podľa rovnakého zdroja v reakcii označil tieto tvrdenia za nepravdivé a Slovensko za príklad právneho štátu a ochrany minorít. Zároveň poznamenal, že asimilácia Slovákov v Maďarskej republike je podstatne intenzívnejšia, ako v prípade Maďarov na Slovensku.

Najvyšší predstaviteľ MVSZ ponúkol vo svojom vystúpení ochranu Slovákov žijúcich v MR a požiadal slovenského diplomata, aby inicioval podobný hearing o situácii krajanov žijúcich v Maďarsku. Patrubány následne položil otázku, či boli niekedy na Slovensku zrušené Benešove dekréty, kvalifikujúce v bývalom Československu žijúcich Maďarov i Nemcov za občanov druhej triedy. Slovenský diplomat v reakcii opustil rokovaciu sieň.

Líder MVSZ označil za osobitne dôležité vystúpenie spomínaného poslanca katalánskej národnosti, ktorý pomery na Slovensku v oblasti právnej ochrany menšín označil za hanbu Európy a dodal: Európska únia v žiadnom prípade nemôže súhlasiť s integráciou SR dovtedy, kým sa nezruší platnosť Benešových dekrétov.

Hovorca komisára EÚ pre jej rozšírenie Günter Verheugen v tejto súvislosti pre agentúru MTI potvrdil stanovisko únie, v zmysle ktorého musia otázku dekrétov vyriešiť zainteresované kandidátske, respektíve členské krajiny EÚ na bilaterálnej báze s podmienkou, aby riešenie bolo v súlade s právnym poriadkom EÚ a nemalo diskriminačný charakter. Znamená to, že problematika dekrétov priamo v žiadnej forme nefiguruje na prístupových rokovaniach so Slovenskom a ich zrušenie nemôže ani formálne byť jednou z podmienok pričlenenia SR k EÚ.

Die Presse: Vládna kríza je zažehnaná

Viedeň 28. septembra (TASR) - Vládna kríza na Slovensku je zažehnaná a problém v súvislosti s reformou verejnej správy je v podstate vyriešený. V rozhovore pre dnešný rakúsky denník Die Presse to uviedol slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Podľa Dzurindu sa súčasná vláda až do najbližších parlamentných volieb na jeseň budúceho roka udrží ako stabilná. "Najťažší projekt - reformu verejnej správy - máme už za sebou. Bolo to skutočne komplikované obdobie. Kompetenčný zákon však v parlamente prešiel, čo medzi koaličnými partnermi opäť vytvorilo dôveru vo vládu," vyhlásil premiér.

Dzurinda v súvislosti s nasledujúci voľbami vyhlásil, že koalícia má všetko pevne v rukách a zabráni návratu bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. "Slovensko má všetky predpoklady na to, aby sa tu po voľbách v roku 2002 zostavila demokratická, na integračnú politiku a reformy orientovaná vláda. Ja sám som v rokoch 1997/98 nemal žiaden dôvod zaoberať sa Mečiarom a nevidím ho ani teraz. Netreba ho síce podceňovať, ale ani preceňovať."

Na margo úsilia Slovenska o integráciu do Európskej únie (EÚ) Dzurinda uviedol, že treba "ešte veľa urobiť", aby vláda Slovákov presvedčila, že vstupom do EÚ sa zlepšia všetky otázky ich životnej úrovne, nezamestnanosti a hospodárskeho rozvoja krajiny. Ďalšie závažnejšie reformy a uťahovanie opaskov Slovákom v blízkej budúcnosti nehrozia. "Musíme ešte zvýšiť ceny plynu, ale iba pre podnikateľov. To najhoršie máme za sebou," dodal.

Vstup do európskych štruktúr podporuje 70 až 75 percent Slovákov. "Rozpor vidím predovšetkým v tom, že sme už jednou nohou v EÚ a NATO, ale na druhej strane má Mečiar obrovskú voličskú základňu," vyhlásil Dzurinda. "Je to tým, že Slovensko bolo v rokoch 1995-1998 úplne na dne - a to v každom ohľade. To, že som sa stal premiérom je tiež dôsledkom toho, že si Slováci priali zmenu", dodal.

Projekt učebníc dejepisu spoločných pre celú Európu

Viedeň 28. septembra (TASR) - Historici z 21 krajín strednej a východnej Európy rokojú vo Viedni, aby vypracovali najmladšie dejiny postkomunistických krajín od prevratových rokov 1989 a 1991. Slovensko na stretnutí zastupuje historik Dušan Kováč zo Slovenskej akadémie vied, píše v dnešný denník Die Presse.

Konferencia historikom ponúka možnosť porovnávať výskumné práce z jednotlivých krajín východo- a stredoeurópskeho regiónu a prekonať tak nacionalizmus v európskom školstve a vzdelávaní. Podľa rakúskeho profesora Kappelera z Inštitútu pre východoeurópske dejiny poznačili dejepisectvo postkomunistických krajín v najväčšej miere práve nacionalistické tendencie. Na stretnutí sa preto uvažuje aj o tom, že by sa vytvoril výskumný tím na celoeurópskej úrovni, ktorý by vypracoval učebnice dejepisu spoločné pre celú Európu.

Na celoeurópsku dimenziu postkomunistického dejepisectva poukázal aj Dušan Kováč. Podľa jeho slov by historici z východnej Európy mohli významne prispieť k zatiaľ prevládajúcemu západoeurópskemu dejepisectvu, keďže sa najväčšie katastrofy a prevraty uskutočnili predovšetkým v týchto štátoch, uzatvára Die Presse.

Dzurinda rokoval so Schüsselom

Viedeň 28. septembra (TASR) - Rozširovanie a hodnotenie doterajšej vzájomnej bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom tvorili podstatnú časť dnešného necelého dvojhodinového stretnutia slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu s rakúskym spolkovým kancelárom Wolfgangon Schüsselom vo viedenskom Hofburgu.

Dzurinda je dnes na svojej v poradí už druhej oficiálnej návšteve Rakúska od nástupu do funkcie slovenského premiéra. Obaja politici zhodne s uspokojením skonštatovali, že predovšetkým vzájomná hospodárska spolupráca je veľmi dobrá. Isté rezervy, ako uviedli na spoločnej tlačovej konferencii rakúsky kancelár Schüssel a slovenský premiér, zostávajú v dobudovaní spoločnej infraštruktúry, a to predovšetkým diaľnic a mostov.

"Urobili sme však veľmi veľa pri skvalitnení hraničných priechodov a na druhej strane je dôležité čo najrýchlejšie dobudovať naše spoločné diaľničné prepojenie," povedal predseda vlády SR.

Okrem iného Dzurinda uviedol, že v budúcnosti by sa z pontónového mosta medzi Moravským Sv. Jánom a Hohenauom, ktorý sa dobudoval v roku 1994, mal stať most pevný. Časť spoločného rozhovoru venovali obaja politici integračným ambíciám SR do Európskej únie a do Severoatlantickej aliancie.

V tejto súvislosti Dzurinda poďakoval za podporu Rakúska počas úsilia Slovenska stať sa plnoprávnym členom Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorým sa aj Slovensko stalo minulý rok.

Zároveň vyslovil vďaku za jasnú podporu Rakúska pri integračných ambíciách SR do EÚ. Okrem iného uvítal aj ďalšiu regionálnu iniciatívu Rakúska Strategické partnerstvo, ktorého prvá konferencia za účasti viacerých európskych šéfov diplomacií sa uskutočnila pred niekoľkými mesiacmi vo Viedni a ďalšia sa uskutoční v hlavnom meste Slovenska Bratislave.

Dzurinda zdôraznil, že Rakúsko je významným zahraničným investorom na Slovensku a zároveň ocenil vzostup vzájomnej obchodnej bilancie po určitej stagnácii v rokoch 1998-99.

Schüssel na spoločnej tlačovej konferencii okrem iného opätovne zdôraznil, že SR má plnú podporu Rakúska pri svojich ambíciách do EÚ. Zdôraznil, že Rakúsko vždy podporovalo individuálny proces rozširovania a Slovensko je práve tu veľmi dobrým príkladom, že sa dostalo po určitej stagnácii na úroveň tzv. prvej kandidátskej skupiny. Slovensko, doslova uviedol W. Schüssel, je úžasným príkladom.

Veľkú časť spoločného rozhovoru vyplnili otázky bezpečnosti a posilnenia hraníc a spoločného boja proti prevádzačom ľudí, ale aj problémy po nedávnych tragických udalostiach - teroristických útokoch na budovy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a amerického ministerstva obrany vo Washingtone.

Slovenský premiér i rakúsky spolkový kancelár sa v tejto otázke zhodli, že problematikou posilnenia bezpečnosti hraníc a boja proti organizovanému prevádzačstvu sa budú musieť intenzívnejšie zaoberať ministri vnútra oboch krajín.

Na otázku novinárov, kedy bude dobudovaná dlho očakávaná diaľničná prípojka medzi oboma krajinami z rakúskej strany, rakúsky spolkový kancelár uviedol, že došlo v podstate už k dohode medzi spolkovou krajinou Burgenland a Dolné Rakúsko v tejto otázke. Cieľom Rakúska bolo dobudovať prípojku do roku 2006, Schüssel však vyslovil želanie, že dobudovanie sa podarí o rok, možno dokonca až o dva roky skôr.

V otázke Jaslovských Bohuníc Schüssel zdôraznil, že odstavenie bloku do termínu 2006-08 bolo kompromisom zo slovenskej strany, a vyslovil uznanie, že na dnešnom stretnutí Dzurinda potvrdil, že Slovensko dodrží tento dohodnutý dátum uzavretia. V tejto súvislosti podotkol, že bezpečnosť elektrární sa stala po teroristických útokoch európskou témou.

Rakúsko a Slovensko povedú spoločný boj proti terorizmu

Viedeň 28. septembra (TASR) - Rakúsko nie je neutrálne v rámci výziev príslušných rezolúcií a postupov Organizácie Spojených národov a krajín Európskej únie v boji voči medzinárodnému terorizmu. To je dnes platné právo, o ktorom netreba diskutovať, zdôraznil vo Viedni na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským premiérom Mikulášom rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel.

Schüssel zároveň pripomenul, že Rakúsko nebude vysielať žiadne bojové jednotky do zahraničia proti teroristom, čo vzhľadom na svoju neutralitu vlastne ani nemôže. Obaja premiéri zhodne konštatovali, že ich ministri vnútra budú poverení, aby intenzívnejšie rokovali o otázkach prevádzačstva ilegálnych emigrantov, pašovania zbraní a spoločného boji proti terorizmu. Predseda vlády SR okrem iného povedal, že sa bude rozširovať aj spolupráca armád, ktoré budú vystavené novým úlohám. Dodal, že Rakúsko a Slovensko majú veľa spoločného v súvislosti s bojom proti terorizmu, obe krajiny napríklad otvorili vzdušný priestor pre americké a spojenecké sily a majú jasný odmietavý negatívny postoj voči teroristom. Podotkol, že slovenská armáda a ministerstvo vnútra prijali prísnejšie bezpečnostné opatrenia a posilnili ukrajinsko-slovenskú hranicu. Predseda vlády SR opätovne zdôraznil ambície Slovenska stať sa po nadchádzajúcom budúcoročnom samite Severoatlantickej aliancie v Prahe plnoprávnym členom aliancie.

"Rozširovanie EÚ a NATO je dôležitý komplex a ten by sa nemal miešať s tragickými krvavými teroristickými útokmi na New York a Washington", dodal k tomu Wolfgang Schüssel.

Slovensko sa výrazne priblížilo k začleneniu do EÚ a NATO

Viedeň 28. septembra (TASR) - Za európsky unikát označil premiér Mikuláš Dzurinda skutočnosť, že je predsedom vlády skladajúcej sa z koalície 11 politických strán. Pozitívne hodnotil skutočnosť, že sa Slovensko za tohto vládneho kabinetu výrazne priblížilo k začleneniu do Európskej únie a NATO.

Dzurinda sa zároveň optimisticky vyjadril o politickej situácii a budúcnosti Slovenska. "Slovensko má na to, aby zostavilo po budúcich voľbách jasne demokratickú, proreformnú a prointegračnú vládu," vyhlásil. Podľa neho sa môže zopakovať situácia spred troch rokov, keď Vladimír Mečiar získal viac hlasov ako Slovenská demokratická koalícia, ale napokon vládny kabinet nezostavil.

(osobitný spravodajca TASR Ivan Kríž) kr im Nemecká CDU za realistické rozširovanie EÚ a za pozvánku do NATO pre SR Berlín 28. septembra (TASR) - Nemecká Kresťanskodemokratická únia (CDU) je za "plynulé, ale realistické rozširovanie Európskej únie" a zdôrazňuje nevyhnutnosť zabrániť vzniku nových deliacich čiar v Európe. Vyplýva to z hlavných téz strany k zahraničnej a bezpečnostnej politike, ktoré zverejnili dnes v Berlíne.

Podľa rovnakého zdroja sa CDU v súvislosti s rozširovaním Severoatlantickej aliancie prihovára za postupné napredovanie, pri ktorom by Nemecko malo prevziať významnú úlohu.

Na budúcoročnom summite NATO by sa - v prípade, že to umožní vnútropolitická situácia - malo dospieť ku konsenzu o prijatí SR i Slovinska, Bulharska a podľa možností i Rumunska. Pobaltským štátom by sa mala ponúknuť jasná perspektíva.

Transatlantické partnerstvo s USA by sa malo doplniť o spoluprácu v nevojenskej oblasti. Európania a Američania by podľa CDU mali teraz vytvoriť postupne úzky a efektívny mechanizmus konzultácií a kooperácií. Jedným z jej bodov by mal byť boj proti medzinárodnému terorizmu, vrátane preventívnych programov proti výchove detí a mládeže k nenávisti a fanatizmu na Blízkom východe.

Aj Európska únia by túto sféru mala podľa CDU považovať za jednu z priorít bezpečnostnej a obrannej politiky a usilovať o dosiahnutie pokroku v oblasti zjednotenia legislatívy.

Stále miesta Francúzska a Veľkej Británie v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov by podľa CDU mali obe krajiny prenechať Európskej únii a Nemecko by sa následne malo vzdať požiadavky po podobnom kresle v grémiu.

Jeden z týchto postov by mali obsadzovať členské štáty na rotačnom princípe, druhý by mal patriť vysokému predstaviteľovi EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Spomínané tézy CDU by mal definitívne schváliť zjazd kresťanských demokratov, dejiskom ktorého budú v decembri Drážďany.

Kadlečíková: Hodnotiaca správa EK o Slovensku bude pozitívna

Brusel 28. septembra (TASR) - Pravidelná hodnotiaca správa Európskej komisie o pokroku Slovenska bude tento rok pozitívna a dokonca lepšia ako vlani.

Po dnešných rokovaniach v Bruseli je o tom presvedčená slovenská vicepremiérka pre integráciu Mária Kadlečíková. "Správa bude lepšia ako minulý rok, bude pozitívna a viac-menej všetky kapitoly budú hodnotené pozitívne," povedala novinárom Kadlečíková, ktorá dnes predstaviteľom EK odovzdala posledné dodatočné podklady k tohtoročnej správe.

EK však podľa vicepremiérky zdôrazní, aby Slovensko v oblasti politických kritérií venovalo zvýšenú pozornosť otázke rómskej menšiny a najmä aby implementovalo prijaté koncepcie. Dokument pripomenie tiež korupčnú aféru okolo možného zneužívania predvstupovej pomoci.

Hodnotiace správy EK sa tento rok zamerajú predovšetkým na oblasť legislatívy a jej uplatňovania v praxi, k čomu sú nevyhnutné dostatočné administratívne kapacity. V tejto súvislosti "sme boli upozornení, že musíme pridať v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia a vnútorných záležitostí," uviedla po rokovaniach Kadlečíková.

Pravidelné správy, v ktorých EK od roku 1997 podrobne hodnotí pokrok všetkých kandidátskych krajín v plnení politických, ekonomických a legislatívnych podmienok členstva v EÚ, zverejnia tento rok 13. novembra.

Dnešné odovzdanie dodatočných podkladov, ktoré tvoria odpovede a vysvetlenia na desiatky či stovky najrôznejších otázok zo strany EK, bolo poslednou možnosťou, ako mohlo Slovensko tohtoročnú správu ovplyvniť.

EK v dokumente zásadne hodnotí iba to, čo krajina skutočne schválila, nestačia iba zámery a prísľuby. Vicepremiérka Kadlečíková však verí, že takéto záväzky môžu istým spôsobom zmierniť jazyk komisie. Podľa jej slov bude v správe zahrnuté všetka legislatíva, ktorú Národná rada SR stihne schváliť do 15. októbra.

Slovensko prevezme európsku definíciu terorizmu i jednotný zatykač

Brusel 28. septembra (TASR) - Slovensko dnes na spoločnej schôdzke ministrov vnútra a spravodlivosti členských štátov EÚ a kandidátskych krajín v Bruseli deklarovalo pripravenosť pripojiť sa k opatreniam proti terorizmu a koordinovať činnosť v tejto oblasti s ostatnými štátmi.

Podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského je Slovensko pripravené prevziať do svojej legislatívy spoločnú definíciu terorizmu a spoločný príkaz na zatknutie, na ktorých sa minulý týždeň dohodla EÚ, a zapojiť sa do spolupráce v rámci Eurojustu a Europolu.

Podobne sa vyjadrovali aj ministri ostatných kandidátskych krajín, čo privítal belgický minister vnútra Antoine Duquesne. Podľa jeho slov treba čo najrýchlejšie nadviazať konkrétne väzby a zlepšiť spoluprácu v oblasti hraničných kontrol či výmeny informácií.

Spolupráca členských a kandidátskych krajín je okrem iného dôležitá pre to, že obavy zo šírenia kriminality z východnej Európy sú jednou z hlavných príčin nedôvery obyvateľov EÚ v rozšírenie, uviedol Duquesne.

Slovensko je pripravené prevziať do svojej legislatívy minulotýždňové rozhodnutia EÚ. "Akonáhle EÚ vypracuje svoju definíciu terorizmu, my ju prevezmene do rekodifikovaného trestného zákona, čím nám vlastne EÚ uľahčí prácu," povedal novinárom Čarnogurský.

Podľa jeho slov slovenský trestný zákon síce obsahuje paragraf o terorizme, ten je však zastaraný a napríklad na útoky, aké sa stali 11. septembra v USA, by ho nebolo možné uplatniť.

V prípade spoločného európskeho zatykača bude musieť Slovensko prispôsobiť trestný poriadok. Zmyslom tohto jednotného zatykača je zjednodušenie vydávacieho konania.

"Osoba, na ktorú v Londýne vydajú zatýkací rozkaz a a na jeho základe ju zatknú na Slovensku, bude veľmi rýchlo vydaná súdu, ktorý rozkaz vydal," vysvetlil minister Čarnogurský.

Čarnogurský spolu s ministrom vnútra Ivanom Šimkom sa zhodli, že existuje istý rozpor medzi ľudskými právami a slobodami na jednej a sprísnenými bezpečnostnými opatreniami na druhej strane.

"Budeme si však musieť vybrať medzi bezpečnosťou a príliš široko chápanou individuálnou ľudskou slobodou. Aj tá by mala mať isté zákonom stanovené hranice," uviedol Šimko.

Okrem terorizmu sa dnes ministri členských a kandidátskych krajín venovali aj boju proti obchodovaniu s ľuďmi. Schválili 12-bodový program na jeho potláčanie, ktorý obsahuje rýchlu výmenu informácií, vytváranie špecializovaných tímov, prípravu strategických analýz, aktívnu operatívnu spoluprácu, zosúlaďovanie legislatívy, ale aj boj proti korupcii a falšovaniu dokumentov či organizovanie preventívnych kampaní.

Ministri sa tiež dohodli, že ich policajné orgány budú poskytovať Europolu informácie o podozrivých osobách a organizáciách. Minister Duquesne oznámil, že v najbližších dňoch sa v celej Európe uskutoční operácia High Impact, do ktorej sa zapoja policajné sily desiatok krajín. Jej cieľom bude vyskúšať zabezpečenie ochrany budúcich vonkajších hraníc EÚ pomocou zmiešaných policajných síl niekoľkých štátov.

EÚ uvoľní peniaze, až keď ju Slovensko presvedčí

Brusel 28. septembra (TASR) - Európska komisia uvoľní zadržiavaných desať percent záloh na platby v rámci predvstupovej pomoci Slovensku až keď bude presvedčená, že nedochádza k zneužívaniu prostriedkov EÚ.

Slovensko musí preto dokončiť vyšetrovanie možného zneužitia prostriedkov z programu PHARE na úrade vlády, ku všetkým zisteniam vypracovať zodpovedajúce opatrenia a informovať bruselské inštitúcie.

"Musíme presvedčiť Európsku komisiu aj Európsky parlament, stôl musí byť čistý," povedala dnes po rokovaniach s komisárom EÚ pre rozšírenie Günterom Verheugenom v Bruseli slovenská vicepremiérka pre integráciu Mária Kadlečíková.

"Je prisľúbené, že pokiaľ SR dá dôkazy, že u nás k zneužívaniu prostriedkov nedochádza, (blokovanie) desať percent bude zrušených," dodala vicepremiérka. "Čaká nás ešte veľký kus práce, ale je to dôležité, aby sme dokázali, že si na Slovensku vážime prostriedky daňových poplatníkov EÚ a že ich nezneužívame.

EK zatiaľ rozhodla iba o odblokovaní zadržiavaných desiatich percent na zálohové platby, ktoré sa musia uskutočniť tento rok, pretože inak by prepadli. Ide o finančné prostriedky určené ešte na rok 1998.

Kadlečíková dnes komisára Verheugena informovala, že Slovensko je pripravené uzatvoriť prístupové rokovania v kapitole energetika a oboznámila ho s prijatou legislatívou i navýšením administratívnych kapacít a finančných prostriedkov pre kapitolu životné prostredie, ktorú chce SR tiež uzavrieť do konca roka.

Diaľničná prípojka medzi Rakúskom a SR do roku 2003

St. Pölten 28. septembra (TASR) - Dolnorakúska krajinská vláda má záujem dokončiť dlho očakávanú diaľničnú prípojku medzi rakúskym Kittsee a slovenskými Jarovcami už do roku 2003.

Uviedol to dnes na stretnutí so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom v St. Pöltene predseda dolnorakúskej krajinskej vlády Erwin Pröll.

Obaja predstavitelia sa na svojich rokovaniach dotkli procesu rozširovania EÚ a hovorili aj o náladách obyvateľstva na Slovensku i v Dolnom Rakúsku k rozšíreniu únie.

"Musím urobiť kompliment pánovi predsedovi vlády Dzurindovi, že na Slovensku je veľmi dobrá politická a hospodárska stabilita," zdôraznil Erwin Pröll. Podľa jeho slov to znamená, že Dolné Rakúsko má opäť ďalšieho stabilného suseda, na ktorého sa môže spoľahnúť, čo je podľa jeho názoru dôležitý predpoklad pre dobrú cezhraničnú spoluprácu.

Okrem procesu rozširovania únie a integračných ambícií Slovenska hovorili obaja činitelia aj o bilaterálnej spolupráci a vyslovili sa za rýchlejšie dobudovanie spoločných projektov infraštruktúry.

Pröll spomenul dva problémy, a to nielen diaľničné pripojenie medzi Kittsee a Jarovcami, ale aj priame spojenie medzi Viedňou a Bratislavou. Podľa neho bude vypracovaný nový pracovný program medzi Slovenskom a Dolným Rakúskom, ktorý by mal podpísať v Bratislave počas svojej nadchádzajúcej pracovnej návštevy SR na budúci rok vo februári.

Mikuláš Dzurinda po stretnutí s Erwinom Pröllom ocenil prístup Dolného Rakúska k urýchleniu dobudovania diaľničnej prípojky, ktorá mala byť podľa pôvodného plánu dokončená až do roku 2006. Takýto kladný prístup a prísľub získal dnes Dzurinda aj od spolkového kancelára Wolfganga Schüssela.

Stretnutie s dolnorakúskym krajinským premiérom v St. Pöltene bolo posledným bodom dnešnej oficiálnej návštevy Mikuláša Dzurindu v Rakúsku. Slovenský premiér sa počas dnešného dňa stretol s rakúskym prezidentom Thomasom Klestilom a so spolkovým kancelárom Wolfgangom Schüsselom. Navštívil aj viedenský múzejný komplex Museumsquartier a Múzeum umenia.

Slovensko je 19. krajinou s výskytom BSE

Praha 29. septembra (TASR) - Tento týždeň sa BSE objavila na Slovensku, ktoré sa tak stalo 19. krajinou, kde sa táto choroba dobytka objavila. Oproti priebehu v Česku mali slovenskí občania niekoľko spestrení, píše v komentári pod názvom Sedem slovenských kíl v dnešnom vydaní českého denníka Lidové noviny komentátor Martin Zvěřina.

Zatiaľ čo v Česku boli podozrenie na BSE zverejnené promptne, Slováci čakali na ministra, aby im túto novinu oznámil. Ďalšou nemilou odlišnosťou bolo to, že vinou veterinárky sa 22 kilogramov mäsa z jednej z podozrivých kráv dostalo k spotrebiteľom. Našťastie sa 15 z nich podarilo od obyvateľov stiahnuť späť. Slováci teraz pátrajú po zdroji nákazy.

Až na spomínané odbočenia má kauza BSE v oboch krajinách jednotný priebeh. Európska únia obe krajiny označila ako rizikové, oba sa ohradzovali a v oboch sa nakoniec choroba vyskytla.

Možno že nielen poľnohospodárom v Česku a na Slovensku došlo, že únia naozaj nie je nepriateľská byrokratická organizácia, ktorá nám chce vnútiť svoju zlú vôľu. Ale že v Bruseli pracujú ľudia, ktorí nám chcú taktiež pomôcť, možno nie vždy taktne, ale väčšinou nám radia dobre. Samozrejme, nemôžeme očakávať, že nás únia vždy a vo všetkom spasí. Napríklad tých sedem kilo hovädzieho budú musieť Slováci nájsť sami, uzatvára Martin Zvěřina.

V Poľsku odhalili ilegálnu tlačiareň slovenských víz

Nowy Sacz 29. septembra (TASR) - Kriminalisti z Centrálneho úradu vyšetrovania v juhopoľskom Nowom Sacze odhalili ilegálnu tlačiareň slovenských víz, dokumentov a výrobu pečiatok.

Polícia rozpracovala kriminálnu skupinu, ktorá falšovala slovenské víza, oficiálne dokumenty, hologramy a pečiatky so znakmi Slovenskej republiky. Vyšetrovanie ukázalo, že zločinci plnili úlohu sprostredkovateľov pri nelegálnom pašovaní utečencov predovšetkým z ázijských krajín cez Slovensko do západnej Európy.

Polícia zadržala 35-ročného obyvateľa Nowého Saczu, ktorý na objednávku vyrábal slovenské víza. Podľa informácií Dariusza Nowaka, predstaviteľa vojvodskej polície v Krakove, skupinu riadili občania SR. Oni objednávali a dodávali falošné cestovné dokumenty imigrantom z Indie či Vietnamu. Nateraz nie je jasné, koľkým osobám sa touto cestou podarilo cez Slovensko dostať do Nemecka, Rakúska a iných štátov západnej Európy.

Centrálny úrad vyšetrovania v spolupráci so slovenskými kriminalistami zistil, že nepravé víza sa produkujú v Poľsku, konkrétne v Nowom Sacze. V jednom z rodinných domov podtatranského mesta polícia odhalila kompletné profesionálne tlačiarenské vybavenie, polygrafické stroje a offsetovú tlač, vyrobené matrice, farby, pečiatky a desaťtisíc blankiet víz Slovenskej republiky. Zadržaný 35-ročný muž je tlačiarom z povolania.

Vyšetrovanie prípadu pokračuje a nevylučujú sa zadržania ďalších osôb. Odborníci priznali, že sfalšované víza i ochranné hologramy dosahujú vysokú kvalitu a od originálov sú prakticky nerozoznateľné. Veľké množstvo hotových víz podľa slov D. Nowaka svedčí o tom, že aktivity bandy siahajú do dlhšieho časového obdobia a skupina plánovala pašovanie veľkého počtu utečencov.

Tvrdík: Existencia vojenských archívov na Slovensku nie je rizikom pre ČR

Praha 30. septembra (TASR) - Český minister obrany Jaroslav Tvrdík v dnešnej relácii TV Nova Sedmička potvrdil, že Česká republika dostala od Spojených štátov tzv. zoznam komplicov terorizmu.

Jeho preverovanie však nepovažuje minister Tvrdík za komplikované vzhľadom na to, že bývalé československé vojenské archívy zostali umiestnené na Slovensku, pričom SR nie je členom NATO. "Ak sa svet na niečom zhodol, tak je to maximálna spolupráca spravodajských služieb... Slovensko sa rovnako ako my do tejto koalície štátov zapojilo... Naše služby veľmi úzko komunikujú, veľmi úzko spolupracujú a nemám najmenšiu obavu, že by sme neboli schopní našim spojencom poskytnúť také informácie, ktoré pre riadne vyšetrenie tohto teroristického útoku potrebujú," uviedol s tým, že so svojím slovenským kolegom Jozefom Stankom úzko komunikujú a spolupráca oboch krajín je nadštandardná.

J. Tvrdík zároveň vyslovil presvedčenie, že umiestnenie československého vojenského archívu na Slovensku nepredstavuje pre Českú republiku akékoľvek bezpečnostné riziko. "Vysporiadali sme sa s touto oblasťou, ja dnes existenciu archívov na Slovensku nepovažujem za bezpečnostné riziko pre našu krajinu," povedal s tým, že naopak, v Českej republike zostali kompletné archívy spravodajských služieb.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 299
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 023
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 824
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 209
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 795
 6. Kam do tepla v januári? 2 546
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 289
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 211
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 513
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 469

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

Petícia za Harabina má jeho osobné údaje. Môže ich mať každý, hovorí

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Budú slovenskí športovci v bezpečí na olympiáde v Kórei

Ako sa vyvíja vzťah Južnej a Severnej Kórey pred olympijskými hrami? Kto sú najväčšie slovenské medailové nádeje?

Legálne bývanie na Luniku IX: Rómovia ho postavia sami

Mesto im má poskytnúť pozemky. Platiť budú sami.

Danko hostil diplomatov, vyzval na komunikáciu a upevňovanie dôvery

Predseda NR SR skonštatoval, že aj vďaka diplomatom sa zlepšili vzťahy medzi parlamentmi.