ch združení a viac ako 1000 ľudí.
Podľa predsedníčky parlamentnej komisie žien Márie Kadlečíkovej (SOP) iniciatívu podporilo 75 percent všetkých poslankýň Národnej rady SR. Chceme tak hájiť práva minimálne 100 000 žien, ktoré návrh KDH stavia do situácie, že budú kriminalizované, uviedla Kadlečíková na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave. Poslankyne budú presadzovať aj zvýšenie kvóra pre vstup žien do NR SR, ktoré by malo zabrániť, "aby o všetkých ženách rozhodovali muži či ženy, ktoré nikdy nedali alebo už nedajú život dieťaťu."
Kadlečíková pripomenula, že Slovensko je tretia krajina v Európe s najnižším počtom interrupcií.
Návrh z dielne KDH podľa nej predlžuje rozpravu o novele ústavy a v konečnom dôsledku ohrozuje jej prijatie. Nateraz je však isté, že poslanci NR SR budú minimálne rozhodovať o tom, či sa o návrhu bude hlasovať. Kadlečíková, ktorá označila požiadavku KDH za fundamentalistickú, nepredpokladá, že získa podporu 90 hlasov.
Michal Kliment zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo upozornil, že celoeurópsky trend, ktorým je zakladanie rodiny v neskoršom veku, čo je jedným z faktorov negatívneho demografického vývoja, zákaz interrupcií neovplyvní. Právo oplodneného vajíčka sa podľa Klimenta nemôže povýšiť nad všetky ostatné občianske práva, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo ratifikáciou viacerých medzinárodných dohovorov a zmlúv.