„Bude to aj vďaka tomu, že nariadenia Európskej únie budú priamo záväzné a účinné na našom území," hovorí ústavný právnik a člen legislatívnej rady vlády Peter Kresák. „Časť právnych úprav bude teda európska."
Za prvej Dzurindovej vlády poslanecká snemovňa prijala až 533 zákonov. Za posledný rok poslanci schválili 153 zákonov. V novom roku vládu čaká 150 legislatívnych úloh.
Mnohé nové zákony súvisia so spustením reforiem v oblasti verejnej správy, daní, zdravotníctva, dôchodkového zabezpečenia. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský nechce posudzovať ich kvalitu, pretože reformy ešte nie sú úplne zavŕšené.
Prezident Rudolf Schuster v nedávnej správe o stave republiky kvalitu zákonov kritizoval. Tvrdil, že mnohé „musí" vracať späť do parlamentu. „Je kompetentné predkladať nekvalitné zákony bez súladu s už platnou právnou úpravou, s chybami vecnými i legislatívnymi?" opýtal sa. Pred rýchlosťou má mať podľa neho prednosť kvalita. Nepáčilo sa mu ani to, že zákony nadobúdajú účinnosť okamžite po zverejnení v Zbierke zákonov, čo vraj spochybňuje právnu istotu a oslabuje dôveru v právo.
Podpredseda vlády Daniel Lipšic hovorí, že úlohou legislatívnej rady vlády je očistiť zákon tak, aby bol v súlade s ústavou, inými zákonmi a medzinárodnými zmluvami. „Ak rada dospela k záveru, že niektorý zákon je po legislatívno-technickej stránke problémový, tak ho vrátila na prepracovanie. Za kvalitu zákona zodpovedá príslušný rezort." Myslí si, že prezident by mal vracať zákony len vtedy, ak sú v rozpore s ústavou. „Niekedy ich posudzoval aj z vecného hľadiska, a to nie je celkom správne," dodal Lipšic.
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová oceňuje úlohu prezidenta, keď vracia zákony. „Plní funkciu druhej komory parlamentu. Keby bol pasívny, pre spoločnosť by to nebolo výhodné," myslí si. Podľa nej je prezident aj tak „dosť zhovievavý".
Tóthová súhlasila, že za obsah vládnych zákonov zodpovedá vždy minister, ale „na systémový súlad zákonov, ktorý je dnes viac než úbohý, má dbať šéf legislatívnej rady vlády Daniel Lipšic a jej členovia".
Kresák povedal, že členovia legislatívnej rady sledujú zákony po formálno-legislatívnej stránke a tiež vždy namietajú prípadnú protiústavnosť zákona, ale jeho obsah „je vec predkladateľov a parlamentu". (sp)
Aký je plán vlády na rok 2004?
Z 150 legislatívnych úloh je 124 návrhov zákonov, 22 návrhov a nariadení a 4 legislatívne zámery návrhov zákonov. Najviac návrhov predloží ministerstvo financií (29), ministerstvo pôdohospodárstva 16, ministerstvo spravodlivosti 15, ministerstvo práce 13. (sp)
Aké zákony má vláda pripraviť?
o obchodných reťazcoch
o politických stranách a hnutiach
o sociálnoprávnej ochrane detí
o štátnom jazyku
o doplnkovom dôchodkovom sporení
o dani z nehnuteľností
o štátnom informačnom systéme - uloží orgánom verejnej moci povinnosť poskytovať informácie na internete
o súdnych exekútoroch
o pohrebníctve
trestný zákon a Trestný poriadok
balík zákonov súvisiacich s reformou zdravotníctva
o stavebnom sporení
o poľovníctve
o Matici slovenskej
o financovaní kultúry národnostných menšín
Poznámka: Z plánu legislatívnych úloh sme vybrali len niektoré zákony