Predseda zväzu Ján Gašperan ocenil výslednú podobu pracovnoprávnych zákonov o verejnej a štátnej službe a novely Zákonníka práce, ktoré NR SR schválila "po šiestich rokoch zápasu". Školskí odborári však nesúhlasia s riešením otázky ďalších platov v zákone o verejnej službe. Pokým vládny návrh počítal s 13. a 14. platom, ktorý mal zamestnancom v školstve postupne nabehnúť v roku 2003-2004, podľa schváleného zákona je 13. plat určený len pre pedagógov s prvou kvalifikačnou skúškou, čo predstavuje asi 60 percent všetkých pracovníkov školstva.
Ako Gašperan ďalej uviedol na dnešnom tlačovom brífingu v Bratislave, zmenu zákona o verejnej službe budú odborári presadzovať pravdepodobne formou poslaneckých návrhov. Svoje požiadavky budú prezentovať aj na protestnom zhromaždení Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, ktoré sa uskutoční 17. októbra v Bratislave. O podpore protestnej akcie rozhodla Rada OZPŠaV na svojom rokovaní koncom septembra.
Gašperan vyzdvihol, že podľa prijatého Zákonníka práce sú mzdy otázkou kolektívneho vyjednávania, na ktoré majú výlučné právo odbory. Ocenil tiež, že sa podarilo zaviesť odchodné v minimálnej výške jedného platu a zákon zamestnancom garantuje primerané odstupné. Odborári vítajú predĺženie dovolenky majstrov odborného výcviku a učiteliek materských škôl na osem týždňov.
V zákone o verejnej službe okrem navýšenia miezd pedagógov pre rok 2002, ktoré predstavuje o 2,4 miliardy korún viac oproti pôvodnému návrhu, Gašperan ocenil aj možnosť kolektívneho vyjednávania na ústrednej úrovni.