
BRATISLAVA - Ústredný riaditeľ Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník podal v piatok trestné oznámenie na právnika Jána Hrubalu. Ten ako riaditeľ protikorupčnej jednotky Úradu vlády pred mesiacom podal trestné oznámenie na Rezníka pre podozrivé zmluvy o prenájme priestorov, ktoré rozhlas spravuje.
Rozhlas podľa Hrubalu v rozpore so zákonom prenajímal svoje priestory za sumy hlboko pod úrovňou zvyčajných trhových cien. Rezníka podozrieva, že tak porušil záväzné pravidlá pri hospodárskom styku, čím spôsobil rozhlasu a teda štátu škody aspoň za 6,6 milióna korún.
Zákon prikazuje prenajímať priestory za ceny zvyčajné. Nájomné, ktoré chcel rozhlas, bolo o 14 až 54 percent nižšie, ako je zvyčajná cena v rovnakej lokalite podľa sadzobníka magistrátu. Na nízke prenájmy v rozhlase najprv upozornila správa NKÚ.
Rezník s obvineniami nesúhlasí a cíti sa nevinný. Tvrdí, že Hrubala zneužíva právomoci verejného činiteľa a krivo ho obvinil. „Žiaden právnik v takejto dôkaznej situácii by nepodal trestné oznámenie a už vôbec nie na konkrétnu osobu," hovorí Rezník. Hrubala sa podľa neho asi spolieha na „silu autority" svojho úradu.
„Moja motivácia bola úprimná, nie protiprávna," hovorí Hrubala. „Išlo mi o preverenie skutočnosti, že štátny majetok sa prenajíma za smiešne sumy." Rezníkovi právo na podanie trestného oznámenia neberie, za svojím podaním, ktoré sa opiera o zistenia NKÚ, si stojí.
Rezník sa obhajoval, že „cenová mapa" bratislavského magistrátu nie je verejným dokumentom a tak si ju vraj nemohol ani zabezpečiť. Nepovažuje ju za záväzný predpis, ktorý by mal byť pre správu štátneho majetku štátu smerodajný.
„Podstatné je zisťovať cenu obvyklú - a to sa robí prieskumom trhu," odpovedá Hrubala. „Teraz už je povinné ponukové konanie. Ak priestor nie je možné prenajať za cenu obvyklú, potom ho treba ponúknuť štátnym subjektom alebo charitatívnym organizáciám a podobne."
Ako je to s prenájmom v Slovenskom rozhlase
Na nízke ceny prenájmov v Slovenskom rozhlase poukázala ako prvá správa Najvyššieho kontrolného úradu. Úrad kontroloval hospodárenie rozhlasu za roky 2001 a 2002.
Štátne priestory v lukratívnom širšom centre Bratislavy na Benediktiho, Žilinskej a Mýtnej ulici prenajímal rozhlas za oveľa nižšie ceny, ako sú bežné v týchto lokalitách. Nájom dosahoval len 14 - 54 percent z ceny, aká je obvyklá za prenájom nebytových priestorov pre daný účel a lokalitu podľa cenníka, ktorý minulý rok vydal bratislavský magistrát. „Keďže rozhlas je dlhodobo v strate, manažment by sa mal zamyslieť nad zvýšením týchto nájmov, ak sa to len dá," hovoril podpredseda NKÚ Igor Malý.
Kontrolovali sa aj zmluvy o prenájme dvoch reštaurácií v tesnej blízkosti rozhlasovej pyramídy. Spolumajiteľom jednej je poslanec Smeru Robert Kaliňák. Prenájom je 2000 korún za štvorcový meter za rok, pričom obvyklá cena je podľa NKÚ 8000 korún. Druhá reštaurácia, kde sa často stretávajú ľudia z HZDS je prenajatá za 2500 korún za štvorcový meter za rok. Nájomné za priľahlé a výrobné priestory je ešte nižšie (v prvom prípade 14 až 20 percent a v druhom 29 percent z obvyklej ceny). NKÚ spomína vo svojej správe 16 prípadov takýchto prenájmov.
Rozhlas ponuky na prenájom nezverejnil v tlači. Rezník tvrdí, že oznamy uverejnili vo vysielaní, čo je ťažko dokázateľné, keďže záznamy sa uchovávajú len niekoľko týždňov. Zverejniť nájomné zmluvy Rezník odmietol s tým, že podliehajú obchodnému tajomstvu. Nízke prenájmy v prípade reštaurácií súviseli podľa neho s investíciami, ktoré si priestory od vyžadovali. „Investícia v prípade Préega prekročila 12 miliónov korún, v prípade Steam & Coffee 14 miliónov."
„Ak je cena obvyklá od 7- do 10-tisíc korún a podľa názoru magistrátu možno ísť s cenou do 40 percent a priestor je prenajatý za 2000 korún, je to podozrivé," povedal Hrubala. (hr)

Beata
Balogová
