
Lincoln počas občianskej vojny ako prvý pochopil silu vianočného posolstva. Rozposlal pohľadnice so Santa Clausom v spoločnosti vojakov únie. Chcel tak posilniť ducha severanov a otriasť sebavedomím južanov.
Mimochodom, autor pohľadnice Thomas Nast vymyslel Santa Clausa ako ho poznáme dodnes - veľkého tučného dedka v červenom s hrubým koženým opaskom.
Vianočné pohľadnice mali mobilizačný charakter aj počas druhej svetovej vojny. Spojenci ich posielali do okupovaných krajín. Ľuďom mali pripomenúť, že niekto na nich myslí.
V súčasnosti však politici žiadne posolstvá vianočnými pohľadnicami nesledujú. Nenájdete na nich dokonca ani tradičné Merry Christmas. To, aby neurazili tých, čo slávia Chanuku, Íd al-Fitr či sviatky východných cirkví.
Aj oddaný kresťan George Bush v predvolebnom roku zvolil sterilný, politicky korektný obrázok dvoch kresiel v miestnosti pre diplomatov v Bielom dome. Minulý rok na pohľadnici ešte citoval zo starozákonného žalmu: „Uvidím dobrodenie Pánovo v krajine žijúcich."
Ak nie kvalita, tak aspoň kvantita, povedali si Bushovi poradcovia a rozposlali 1,5 milióna pohľadníc. Politológovia a marketingoví odborníci to však považujú za chybu: čím väčšia je množina adresátov pohľadníc, tým viac sa vytráca pocit exkluzivity.
Za nešťastné považujú aj vianočné pohľadnice britského premiéra Tonyho Blaira. Je na nich so svojou rodinou. Vytvára síce dojem, že rodina je mu všetkým, ale „je to príliš prezidentské a príliš inšpirované kráľovskou rodinou", hovorí pre BBC James Gouldie z univerzity v Northumbrii.
Blair, rovnako ako mnohí európski politici, má dve verzie pohľadníc. Aj to je podľa odborníkov chyba. Jedna, na ktorej je len s manželkou Cherie, je určená „širšiemu okruhu" a zaplatili ju daňoví poplatníci. Druhá - tam je celá Blairova rodina, je súkromná a financoval si ju premiér. Premiér ich posielal podľa miery sympatií a nedá sa vylúčiť, že môže spôsobiť žiarlivosť. Niektorí ľudia a jeho politickí kolegovia, ktorí dostanú len „Tonyho a Cherie", sa môžu uraziť.
Z tohto dôvodu odmietli BBC poskytnúť vianočnú pohľadnicu, ktorú posiela nemecký kancelár Schröder. „Znížilo by to pocit cti, ktorý sa dostáva adresátom spolu s kancelárovou pohľadnicou," odkázalo televíznej stanici nemecké veľvyslanectvo. (mik)