Bratislava 23. decembra (TASR) - Predseda parlamentu Pavol Hrušovský je presvedčený, že vzťah vlády a parlamentu po vstupe do Európskej únie musí riešiť novela ústavy a nie obyčajný zákon, ako to navrhuje vicepremiér Pál Csáky.
"Ministri, ktorí budú chodiť do Bruselu rokovať o záväznej legislatíve, budú v sebe kumulovať moc výkonnú a moc zákonodárnu. Nepriamo teda bude narušená deľba moci," uviedol Hrušovský pre TASR. Pripomenul, že vzťah zákonodarnej a výkonnej moci je v každom štáte upravená v ústave a preto je nevyhnutné, aby tento problém riešila novela ústavy a nie obyčajný zákon.
Vyjadrenie Pála Csákyho chápe ako prirodzenú nevôľu člena vlády nechať sa kontrolovať parlamentom. "Ministri majú často pocit, že ich úrady sú efektívnejšie a pracujú rýchlejšie ako parlament. Efektívnosť rozhodovania však nemôže byť hlavným meritom riešenia problémov. Dôležitá je legitímnosť hlasov ministrov v Bruseli. Určite bude vyššia, ak na svoj postoj dostanú mandát parlamentu," zdôraznil Hrušovský.
Csáky chce riešiť vzťah vlády a parlamentu po vstupe SR do EÚ osobitným zákonom, a nie novelou ústavy. Svoju koncepciu chce predstaviť koaličným partnerom na januárovej Koaličnej rade. Ústava v súčasnej podobe podľa Csákyho jasne stanovuje kompetencie NR SR a vlády.
Návrh novely ústavy, ktorá má riešiť aj vzťah medzi vládou a parlamentom otázkach europolitiky, podpísali doteraz iba tri koaličné strany - KDH, SMK a ANO. Premiérova SDKÚ s predloženým návrhom nesúhlasí. Hrušovského snahou je zachovať silné postavenie národného parlamentu, čo by znamenalo, že príslušný parlamentný výbor by ministrom schvaľoval pozície, ktoré by pri vyjednávaní s úniou nemohli prekročiť. SDKÚ sa však prikláňa k mäkšej alternatíve a nesúhlasí s tým, aby ministri boli definitívne viazaní stanoviskom zákonodarného zboru.