ovinnosť. Hrubala dal trestné oznámenie na Rezníka s tým, že bol podľa jeho názoru spáchaný korupčný delikt. Vláda schválila protikorupčnému odboru Úradu vlády, ktorému Hrubala šéfuje, dve kompetencie, jednou z nich je iniciovanie trestného stíhania v prípadoch, kde existuje podozrenie, že bol spáchaný korupčný delikt. "Súhlasím s postupom Hrubalu a aj s tým, že existuje vážne podozrenie. Namiesto toho, aby Rezník dal priechod spravodlivosti, podal trestné oznámenie na Hrubalu. To sa mi zdá absurdné," povedal dnes Lipšic pre agentúru SITA.
Trestné oznámenie na Hrubalu podal v piatok Rezník. Reagoval tak na Hrubalovo podanie, podľa ktorého mal on porušiť záväzné pravidlá hospodárskeho styku pri uzatváraní 16 nájomných zmlúv a pripraviť tak rozhlas o 6,76 milióna korún. "Toto oznámenie je nepravdivé," tvrdí Rezník. Hrubala podľa neho spáchal trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a trestný čin krivého obvinenia. "Žiadny právnik v takejto dôkaznej situácii by nepodal trestné oznámenie a už vôbec nie na konkrétnu osobu. Hrubala sa zrejme spoliehal na silu autority úradu, ktorý reprezentuje," skonštatoval na tlačovej besede. V prípade, že by súd rozhodol o jeho vine, hrozí mu odňatie slobody na tri až desať rokov.
Hrubala podal trestné oznámenie na základe výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, podľa ktorého prenajímal rozhlas majetok štátu v rokoch 2001 a 2002 nevýhodne v rozmedzí od 14 do 54 percent ceny nájmu obvyklej pre daný účel a príslušnú lokalitu Bratislavy. Vychádzal pritom z tzv. cenovej mapy bratislavského magistrátu a sledovania záväzkových vzťahov k nehnuteľnému majetku hlavného mesta. Cenová mapa však nie je podľa Rezníka všeobecne záväzným právnym predpisom a podľa vyjadrenia magistrátneho oddelenia nájmov a nehnuteľností ide o interný dokument nezáväzný pre tretie osoby.
Rezník tvrdí, že vždy postupoval v súlade s právnymi predpismi a SRo pri každom prenájme konzultoval výšku nájomného s realitnými kanceláriami. Podľa neho nikdy nebol po priestoroch rozhlasu vyšší dopyt ako bola ponuka. Napadnuté zmluvy nepovažuje za nevýhodné. Ako zdôraznil, SRo upravuje nájomné aj podľa toho, akú sumu investuje nájomca do rekonštrukcie priestorov. Napríklad majiteľ reštaurácie Prego urobil úpravy za 12 miliónov korún a mesačne platí 2800 SK/m2 či spoločnosť FoRest, ktorá má v rozhlase reštauráciu Steam&Coffe, investovala 14 miliónov a mesačne zaplatí 2500 SK/m2, informoval. Ako pripomenul, do 1. júna 2003 nebola pri uzatváraní nájomných zmlúv legislatívne upravená povinnosť osobitného ponukového konania. "Odvtedy sme uzatvorili šesť nájomných zmlúv cez ponukové konanie a najvyššie ponúknuté ceny sú nižšie ako pri priamom uzatváraní zmlúv," tvrdí Rezník.