malé tyčinky s farebnými plameňmi, ohňopády a blikavky, búchacie guľôčky, vystreľovacie konfety, čo je aj napísané na návode. Táto pyrotechnika sa môže predávať aj v stánkoch.
Najpoužívanejšia pyrotechnika - takzvané piráty, patria do druhej triedy. Patrí sem aj minivýbuška a rímske sviece, fontány, gejzíry, rakety s náplňou farebných svetlíc a iné. Podľa Vyhlášky banského úradu o výbušninách túto pyrotechniku môže nadobúdať a používať len osoba staršia ako 18 rokov.
Bujňáková tiež radí, ako výbušniny na Silvestra používať. "Nedávajte si ich do vreciek odevov, ale uchovávajte ich v plechovej škatuli. Pred odpálením si vždy prečítajte návod a zistite, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra. Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme či snehu, ale vložte do fľaše naplnenej pieskom. Nikdy ich neodpaľujte pod stromami, ale len na voľnom priestranstve tak, aby neohrozovali druhých ľudí. Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich odpáliť znovu. Je to veľmi riskantné," tvrdí Bujňáková. Hovorkyňa na záver upozorňuje všetkých, aby v žiadnom prípade nepoužívali podomácky vyrobené výbušniny.