Bratislava 1. októbra (TASR) - Národný konvent o európskej budúcnosti Slovenska na dnešnom zasadnutí v Bratislave vyzval Európsku úniu (EÚ), aby k rozhovorom o podobe budúcej Európy prizvala ako rovnocenných partnerov aj kandidátske krajiny.
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan v prejave uviedol, že SR, ako aj ďalšie kandidátske štáty EÚ sa chcú v plnej miere zúčastňovať na činnosti Európskeho konventu, ktorý bude v rokoch 2002-03 diskutovať o otázkach budúceho fungovania EÚ. "My ako budúci členovia, ktorí by mali vstúpiť v roku 2004 do EÚ, už chceme byť plne a priamo zúčastnení na tomto procese a rokovaní," povedal. Pripomenul pritom, že reforma EÚ vyvrcholí v priebehu medzivládnej konferencie práve v roku 2004.
Účastníci zasadania sa zhodli, že budúce usporiadanie EÚ má umožniť jej efektívnejšie fungovanie. "Sme toho názoru, že únia by mala nájsť zhodu v tom, čo chce v budúcnosti robiť spoločne a čo na úrovni členských štátov. Podstatou budúcej deľby kompetencií by malo byť jasné definovanie oblastí spadajúcich do právomocí európskych inštitúcií," uvádza sa v záverečnom vyhlásení.
Konvent Slovenska podporil vypracovanie Európskej ústavnej zmluvy, ktorá by sa stala základom budúceho európskeho politického a právneho usporiadania. Za nevyhnutnú súčasť takejto zmluvy považuje konvent Chartu základných práv EÚ, prijatú na summite EÚ v Nice.
Predseda vlády Dzurinda v príhovore zdôraznil potrebu jasnej predstavy Slovenska o svojom budúcom postavení v rozšírenej EÚ pri dosiahnutí čo najširšieho politického a spoločenského konsenzu. Za optimálny spôsob riešenia problému zachovania národnej identity a odovzdávania kompetencií európskym inštitúciám označil princíp subsidiarity.
Na druhom zasadnutí Národného konventu Slovenska sa zúčastnili aj ďalší predstavitelia parlamentných politických strán vrátane predsedu opozičného Hnutia za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. Prítomní boli takisto členovia akademickej obce, cirkví, odborov, obecných a regionálnych zastúpení, ako aj mimovládnych organizácií.
Cieľom konventu, ustanoveného 14. mája tohto roku, je iniciovať a formovať celospoločenskú diskusiu o budúcom mieste Slovenska v rozšírenej Európe.