Slovenský parlament je nestály a poslanci tvoria nové kluby, viacero je nezávislých, ale možno nie nadlho.
FOTO SME - ARCHÍV
BRATISLAVA - Po Novom roku sa pravdepodobne viacerí poslanci v parlamente pridajú k inej politickej strane.
Predseda KDH Pavol Hrušovský v rozhovore pre Rádio Slobodná Európa povedal, že má informácie, že „minimálne dvaja, možno traja" poslanci prestúpia k ANO. „Pavol Rusko sa takýmto neštandardným spôsobom pokúša riešiť svoj problém návratu k počtu poslancov, ktorý mal na začiatku tohto volebného obdobia." Hrušovský povedal, že by malo ísť o poslancov ĽÚ a o poslanca Hermana Arvaya, ktorý opustil KSS.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner hovorí, že o žiadnych poslancoch, ktorí by mali vstúpiť do ANO, nevie. „Ja za poslancami nechodím. Pre viacerých v poslaneckom klube ANO by to bolo zložité."
„Keby som sa nepozeral na ideológiu, tak vekovo mi je blízko strana Smer a ANO," povedal Arvay. Nechcel nič vylúčiť. „Uvidíme, ako sa bude vyvíjať politická scéna." Povedal, že rokuje a stretáva sa so všetkými stranami. „Každá strana má záujem o čo najviac poslancov, nie je to nič výnimočné." V ANO má komunista vraj veľa dobrých priateľov. Spomenul Beátu Brestenskú a Jozefa Heribana. V opozícii sa mu „ťažko dýcha", lebo jej lídri vyhlásili, že je „uplatený".
Vojtech Tkáč tvrdí, že nevie o odchode poslancov zo svojho klubu. „Hovoril som s nimi o tom. Pán Hrušovský nech sa stará o svoju stranu." Z klubu a parlamentu odišiel zatiaľ len Jozef Brhel - z rodinných dôvodov.
Hovorí sa o odchode Ladislava Polku, ktorý inklinuje k národným stranám. „Pozícia nezávislého poslanca je ako ‚piate kolo na voze'," povedal Polka. Na otázku, či by vstúpil do koalície, ak by z nej oňho niekto stál, povedal: „Veľmi ťažko. Je zložité nájsť si tam miesto. Nikomu na svete nevysvetlíte, že to bolo nezištné. Ja nie som ochotný zobrať tepláreň alebo konzerváreň a hrať sa na nezištného." Polka hľadá priestor pre ‚vlastné nápady'. „Hľadali sme nejakú cestu riešenia a zdá sa, že to nebolo najšťastnejšie," povedal o ĽÚ.
Presuny súvisia aj s platformou Ivana Šimka Slobodné fórum, z ktorej by v januári mala vzniknúť politická strana. O podpore Šimko hovoril s nezávislým poslancom Róbertom Nemcsicsom, pôvodne z ANO. Rozhodnúť sa však podľa neho potrebuje Nemcsics sám. „Rozhodnem sa vtedy, ak budem poznať jasné programové zameranie novej strany. Zatiaľ je to len v podobe nejakých sympatií," tvrdí Nemcsics. O inej strane ako o Slobodnom fóre neuvažuje.
Predseda SDKÚ a vlády Mikuláš Dzurinda od Šimka, bez ktorého koalícia nemá väčšinu, chce, aby dal svoje požiadavky na papier. Stretnúť by sa podľa neho opäť mali aj zástupcovia klubov. „S predsedami poslaneckých klubov bude rokovať niektorý z poslancov o koordinácii práce v parlamente. O politických otázkach treba rokovať na inej úrovni," odpovedá Šimko. Predloženie požiadaviek považuje za technickú otázku.
Hrušovský si myslí, že koalícia bude musieť v januári urobiť vážne rozhodnutie. „Mikuláš Dzurinda zatiaľ kategoricky odmieta pripustiť čo len rokovanie s Ivanom Šimkom a skupinou týchto poslancov. Akoby sa bál ich legitimizácie, akoby sa bál možno novej konkurencie."
Počty koaličných poslancov
KDH 15
SDKÚ 21
SMK 20
ANO 12
Spolu: 68
Slobodné fórum 7
Poslanci, ktorí sa rozhodujú
Zuzana Plháková - poslankyňa koalície, vystúpila z poslaneckého klubu SDKÚ. Rozhoduje sa, či zostane v SDKÚ, alebo vstúpi do Slobodného fóra.
Robert Nemcsics - poslanec koalície. Rozhoduje sa, či vstúpi do Slobodného fóra.
Herman Arvay - vystúpil z KSS. Rozhoduje sa, kam vstúpi.
Anton Danko - poslanec koalície pôvodne za ANO. Chce zostať nezávislý, neoficiálne podporuje SDKÚ.
Klub nezávislých poslancov 10 - klub z členov ĽÚ by sa mal zmenšiť o poslancov, ktorí sa pridajú ku koalícii.

Beata
Balogová
