Podľa ochranárov je potrebné posilniť kontrolu a ochranu tradičného poľnohospodárstva a jasne definovať zodpovednosť za prípadné škody, ktoré môžu GMO spôsobiť. Svoje návrhy doručili ministerstvu životného prostredia, ktoré pripravuje novelizáciu uvedenej legislatívnej normy.
Greenpeace žiada posilnenie princípu predbežnej opatrnosti a princípu takzvanej koexistencie. V praxi by to znamenalo, že zákon poskytne lepšiu ochranu ekologickému a konvenčnému poľnohospodárstvu, ktoré využíva tradičné plodiny. Organizácia tiež navrhuje, aby sa v rámci novelizovaného zákona vytvoril register a zakotvila sa povinnosť zverejňovať informácie o mieste uvoľňovania GMO do životného prostredia.
"SR momentálne nepotrebuje GMO, pretože takto upravené plodiny nemajú ani lepšie výnosy ani lepšiu cenu. To, čo naopak potrebujeme, je chrániť záujmy našich poľnohospodárov, ktorí pestujú konvenčné geneticky nemodifikované plodiny. Jedným z možných krokov je prísnejšie nastavenie podmienok pre GMO, efektívnejšia kontrola, zvýšenie zodpovednosti za možné škody spôsobené GMO a väčšie zapojenie odborných, stavovských a občianskych organizácií do procesu rozhodovania o GMO," konštatoval v stanovisku pre TASR koordinátor toxickej a genetickej kampane Greenpeace Martin Hojsík.
Podľa Greenpeace by SR nemala automaticky prijať GMO povolené na základe testovania v štátoch Európskej únie. Vzhľadom na to, že u týchto organizmov neboli hodnotené riziká z hľadiska vplyvov na životné prostredie v SR, je možné považovať tieto skutočnosti za "nové informácie" a aplikovať bezpečnostnú doložku v smernici o GMO. Slovensko by podľa ochranárov malo využiť možnosť posudzovať environmentálne riziká individuálne.
ad bar