od jeho prijatia v roku 1967." Správny poriadok bude po novom platiť pre celú verejnú správu. Presne upraví postup štátnych a samosprávnych úradov v komunikácii s občanmi, napríklad pri vydávaní rôznych rozhodnutí.
Postavenie občanov pri jednaní s úradmi zlepší podľa Združenia občan a demokracia hneď niekoľko ustanovení zákona. Úrady musia od januára dbať na to, aby v rozhodnutiach o rovnakých a podobných veciach neboli medzi nimi neodôvodnené rozdiely. Zákon zabezpečí občanom aj väčšiu kontrolu rozhodovania úradov o verejných veciach. Úrady musia na úradnej tabuli a v prípade, že majú internet aj cez internete, informovať o rozhodnutiach, ktoré sú vo verejnom záujme. Napríklad, ak prijmú dôležité územné a stavebné konania, musia verejnosť informovať o jeho začatí, priebehu a skončení. Navyše úradné informačné tabule musia byť prístupné verejnosti 24 hodín denne. V súčasnosti sa totiž často stáva, že oznamy sa vyvesujú vo vestibule úradov, ktorý je prístupný len cez úradné hodiny. Verejné vyhlášky zverejnia úrady, podľa nového Správneho poriadku, okrem na informačných tabuliach aj v miestnej tlači a rozhlase. V prípade, že povolili rozsiahlejšiu stavbu, zverejnia vyhlášku aj na mieste stavby. Občana musia informovať o priebehu svojho rozhodovania a ak má občan námietky, musia na ne reagovať. V prípade, že zákon umožňuje úradom voľne sa rozhodnúť, napríklad o výške pokuty, je úrad povinný odôvodniť svoje rozhodnutie. Musí účastníka konania poučiť, že môže podať žalobu na súd na preskúmanie a zrušenie jeho rozhodnutia. Občania majú za poplatok právo na fotokópie zo svojich spisov.
Ako agentúru SITA informoval Peter Wilfling zo Združenia Občan a demokracia, rizikom novely z dielne ministerstva vnútra sú nové ustanovenia o tzv. zúčastnených osobách. "Osoba v postavení zúčastnenej osoby nebude mať na rozdiel od plnoprávneho účastníka konania právo odvolať sa proti rozhodnutiu a obrátiť sa na súd", tvrdí združenie. Ako upozorňuje, dôvodová správa k novele hovorí, že takéto postavenie by mali mať ekologické občianske združenia v konaniach o životnom prostredí. Podľa viacerých platných zákonov, napríklad zákona o ochrane prírody a krajiny v konaní o výrube stromov, sú však ekologické združenia plnohodnotným účastníkom konania a majú aj právo odvolať sa proti rozhodnutiu. Právo "zelených" byť plnoprávnym účastníkom konania a podať odvolanie pritom vyplýva aj z medzinárodného Aarhuského dohovoru, dodáva združenie.