ej monitorovacej správe to konštatuje MEMO '98.
Monitoring spravodajstva hlavných televíznych a rozhlasových staníc od začiatku septembra do konca novembra ukázal, že na adresu predsedu vlády odznelo v tomto období 210 kritických zmienok, predovšetkým v súvislosti s SDKÚ. Premiér bol zároveň aj najprezentovanejším politikom. Najviac priestoru na priamu reč dostal v sledovanom období Pavol Rusko a to v televízii Markíza.
Z politických strán získali najväčší priestor v médiách, s výnimkou rádia Expres, ANO a SDKÚ. Na adresu SDKÚ zároveň odznelo aj najviac kritických zmienok (140).
Zaujímavosťou je, že všetky monitorované televízie najkritickejšie informovali o SDKÚ, rádiá zase o HZDS. Na negatívnom obraze HZDS sa najvýraznejšou mierou „podpísal" poslanec Gabriel Karlin a jeho korupčná kauza, ktorá vyvolala rozsiahlu vlnu negatívnych reakcií.
Memo '98 upozorňuje aj nedodržanie profesionálnych a etických zásad novinárskej praxe - tie sa najčastejšie objavili v spravodajstve televízie Joj a Markízy.
Joj, Markíze, Slovenskému rozhlasu a rádiu Expres MEMO vyčíta, že v príspevku o zadržaní aktérov brutálnej vraždy v Kluknave redaktori uviedli, že zadržaní sú Rómovia. Televízii Joj vyčíta aj porušenie princípu vecnosti v príspevku o zatváraní lekární. Princíp vyváženosti podľa Memo '98 porušil aj redaktor televízie Markíza Erik Tomáš v správe o žalobe, ktorú podalo KDH na Pavla Ruska. Za nevyvážený považuje aj príspevok P. Dubána v Joj, ktorý bol podľa MEMO jednoznačne nemierený proti premiérovi Dzurindovi.
Spravodajskej televízii TA 3 Memo '98 vyčíta, že v príspevku o politike minister zdravotníctva, Rudolf Zajac nedostal priestor.
(hr)
V Markíze, Joj a STV dominovala vláda a ANO
BRATISLAVA - Porovnávací monitoring spravodajstva hlavných televíznych staníc (Markíza, STV a Joj) robila aj Rada pre vysielanie a retransmisiu. V septembri sledovala dodržiavanie objektívnosti a nestrannosti.
Vo všetkých troch televíziách dominoval správy o vláde a ANO. Najkritizovanejším subjektom bola vláda. Prezident dostal najväčší priestor v STV. Najmenší priestor z parlamentných strán mala SMK v televízii Joj.
Z opozičných strán mal vo všetkých troch televíziách najväčší priestor Smer.
Z hľadiska spôsobu prezentácie prevládalo vo všetkých troch televíziách neutrálne informovanie. Ani jedna pozitívna zmienka na adresu politikov neodznela v Joj.
Medzi najnegatívnejšie prezentované politické strany patrili koaličné - každá televízia však mala iného favorita. V STV bolo najviac negatívnych zmienok o SDKÚ, v Markíze o KDH a v Joj o ANO.
Najkritizovanejším politikom bol aj podľa tohto monitoringu premiér - najviac negatívnych zmienok o ňom odznelo v Markíze. Druhým najprezentovanejším a druhým najkritizovanejším politikom sa stal Pavol Rusko, najviac negatívnych zmienok o ňom priniesla Joj.
Nekorektné správy licenčná rada v sledovanom období zaznamenala len v Markíze. Niektoré z nich by podľa licenčnej rady mohli byť považované za porušenie zákona o vysielaní a retransmisii. Napríklad v príspevku Parlamentné počty kritizovala rada nevyváženosť a v príspevku Spor o centrum boli ministri Kaník a Mikloš obvinení z lobingu, ale ani jeden nedostal priestor. (hr)