Podpredseda vlády Ivan Mikloš (vľavo) aj minister práce Ľudovít Kaník (druhý zľava) by radi zrušili zákon o tripartite. S tým ostro nesúhlasí šéf odborárov Ivan Saktor (vpravo). Vláda rokovala s odbormi veľmi ťažko a zdĺhavo napríklad aj o novom Zákonníku práce. Napokon dosiahli aspoň relatívnu zhodu. FOTO SME - ARCHÍV
Politologička Darina Malová z katedry politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského hovorí, že v Európskej únii majú tripartitu uzákonenú len dva štáty. „Mať zákon o tripartite nie je v krajinách Európskej únie štandardné. Tripartita funguje na tradičnej politickej dohode, tak ako to bolo aj u nás pred rokom 1999." Podľa nej však budú odborári veľmi protestovať, ak by vládna koalícia presadila zrušenie zákona.
Na Slovensku fungoval dialóg medzi vládou, zamestnávateľmi a odborármi ako politická dohoda od roku 1990. V roku 1997 bol sociálny dialóg za vlády Vladimíra Mečiara prerušený prvýkrát.
Podľa Dariny Malovej zákon o tripartite prijala vláda a parlament v roku 1999 na základe prísľubu politickej elity na čele s vtedajšou SDK po rozhovoroch za okrúhlymi stolmi, ktoré opozícia organizovala pred voľbami v roku 1998. Odborári aj zamestnávatelia chceli mať tripartitu aj zákonom ustanovenú. Meniace sa vlády by totiž nemuseli rešpektovať nepísanú politickú dohodu.
Darina Malová: „Zákon podľa mňa nemá čo existovať. Keď ho zrušia, nebude to znamenať nejaký veľký zásah do fungovania politického systému, ale rozhodne to vyvolá politické rozpory." Tripartita by podľa nej mohla normálne existovať ďalej ako politická dohoda, nie ako uzákonená povinnosť. (rf)