Bratislava 29. decembra (TASR) - Prispieť k zvýšeniu sebadôvery občanov, ako aj celej krajiny by chcel prezidentský kandidát KDH František Mikloško. Prezidentskú kampaň odštartuje 19. januára a myslí si, že do druhého kola volieb by sa mohol prebojovať.
"My musíme vystupovať sebavedomejšie v prípade vystupovania najmä tvárou v tvár veľkej Európskej únii," povedal Mikloško v rozhovore pre TASR. Sebadôveru bude potrebné budovať krok za krokom a prezidentský kandidát KDH by to považoval za svoju tému na celých päť rokov. "Chodil by som po Slovensku celých päť rokov, nielen pred voľbami, pretože sme otrasení v takom základnom sebavedomom postoji k okolitému svetu," doplnil.
Jeho kampaň bude financovaná zo straníckych peňazí a náklady by nemali presiahnuť tri milióny korún. Rád by prešiel všetky okresné mestá a plánuje nadviazať na tradíciu KDH vo voľbách 2002, keď ich hnutie roznášalo noviny. "Teraz to budú prezidentské noviny, s ktorými budeme chodiť po mestách a rozdávať ich," dodal. V záverečnej fáze kampane to bude skôr osobný kontakt. "Ľudia potrebujú povedať tomu človeku, čo si myslia. To stretnutie je asi najdôležitejšie," dodal.
V prípade blížiacich sa prezidentských volieb podľa Mikloška ani nejaká mohutná kampaň nebude zaberať. "Vlastne prvýkrát sa stretávame s prezidentskými voľbami, keď bude súťaž minimálne ôsmich kandidátov, za ktorými budú stáť aj politické strany, čiže sám neviem, akým spôsobom sa voliči v poslednej chvíli zachovajú," doplnil. Hnutie podľa neho plánuje rokovať o podpore aj s inými politickými stranami, ale zatiaľ nie je jasné, kto ešte postaví svojho kandidáta.
Bývalý československý a český prezident Václav Havel by bol pre neho vzorom napríklad v presadzovaní takzvanej nepolitickej politiky v tom zmysle, že nebol konformný. "To znamená, že išiel za tým svojim hlasom svedomia a hovoril pokojne, nie tak, aby každého rozoštval. V tom istotne by bol nejakým spôsobom mojim vzorom," prezradil Mikloško.
"Chcel by som byť slobodným prezidentom, ale samozrejme zodpovedným, to znamená, že podľa svojho najlepšieho svedomia alebo vedomia hovoril o problémoch tejto krajiny," dodal Mikloško. Za dôležité považuje aj zastávanie sa ľudských práv v cudzine. "Príliš skoro sme zabudli, že ešte pred 15 rokmi sme boli vlastne aj my závislí od pomoci iných štátov," doplnil.
Kandidát kresťanských demokratov nie je zástancom vytvorenia druhej komory parlamentu na Slovensku. "Ja si myslím, že my sme malá krajina na to, aby sme mali druhú komoru parlamentu," zdôraznil. Ani prezident by podľa neho nemal suplovať druhú komoru parlamentu a vracať zákony naozaj len v takom prípade, keď je na to vážny dôvod. "Nemal by sa miešať do tej exekutívnej alebo parlamentnej moci, ktorá prijme nejaký zákon na základe vôle koalície, ona potom nesie zodpovednosť," pripomenul.
V prípade zvolenia Františka Mikloška by Slovensko nemalo prvú dámu. On sám by to však za hendikep nepovažoval. "Moja prvá dáma by bola slovenská krajina, čiže s ňou by som žil, s ňou by som prežíval svoj denný aj nočný život, ona by mala právo ma sekírovať tak, ako sekíruje každá prvá dáma manžela prezidenta," dodal s úsmevom.