oky. Medzi iným spustili nový grantový systém, ktorý financuje ochranu pamiatok, podporuje literatúru, film, kultúru menšín ale aj prezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí a ďalšie oblasti tzv. živej kultúry. Približne pol miliardy korún určených na budúci rok na granty rozdeľujú, po novom, najmä odborníci na dané oblasti. Chmel je tiež rád, že sa ministerstvu podarilo presadiť nové zákony o Slovenskej televízii, Slovenskom rozhlase a Autorský zákon. "Tieto zákony by mohli zaručiť demokratický zmysel verejnoprávnych inštitúcií v našom živote," myslí si minister kultúry.
V budúcom roku čaká rezort kultúry najmä dokončenie novej koncepcie spolupráce MK SR s vyššími územnými celkami, s mestami a obcami. Tá, ako tvrdí Chmel, v súčasnosti "nie je veľmi priaznivá." Verí však, že decentralizácia dostane na budúci rok konkrétnu podobu i v kultúre. Veľa podľa ministra treba zlepšiť v prezentácii kultúry Slovenska v zahraničí, na čo MK SR v roku 2004 vyčlení približne 13 miliónov korún. Suma je v porovnaním s končiacim rokom 2003 dvojnásobná, aj to je však podľa Chmela málo. "Je to minimum z minima, s tým sa zázraky robiť nedajú," konštatoval minister, ktorý chce budúci rok začať diskusiu o väčšej prezentácií kultúry SR v zahraničí aj s ministerstvom zahraničných vecí a vládou.
Ministerstvo kultúry tiež v roku 2004 pripraví približne jednu desiatku právnych úprav. Ako pre agentúru SITA povedala Ivana Litvajová zo sekcie médií a audiovízie MK SR, na budúci rok chcú predložiť nový zákon o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR), novely tlačového zákona a zákona o audiovízii. Pripravuje sa aj nová právna úprava o nezákonne vyvezených pamiatkach a ďalšie legislatívne úpravy pre oblasť kultúry.
Rezort kultúry čaká aj dokončenie rekonštrukcie Univerzitnej knižnice, začne sa s opravou Slovenskej národnej galérie, Reduty a ďalších štátnych kultúrnych inštitúcií. Doriešiť by sa mal osud rozostavanej novostavby Slovenského národného divadla.
pu;tm;mt