r riadiacich pracovníkov v polícii a rušíme 76 zo 125 regionálnych policajných útvarov," povedal policajný prezident Anton Kulich. Dodal, že v súčasnosti má polícia osem krajských policajných riaditeľstiev a 54 okresných, osem krajských úradov justičnej polície a 55 okresných. Po reorganizácii to bude len osem krajských policajných riaditeľstiev a 41 okresných. Do nich budú začlenené aj útvary justičnej polície a kriminálnej polície. Na ich čele budú stáť vyšetrovatelia a budú podriadení priamo okresným či krajským policajným riaditeľom.
V súčasnosti na policajnom prezídiu exituje Úrad finančnej polície (ÚFP), Národná protidrogová jednotka (NPJ), Úrad organizovanej trestnej činnosti (ÚOTČ) a Odbor zvláštnych úloh (OZÚ). ÚFP, NPJ a ÚOTČ by sa mali zlúčiť do Odboru boja proti organizovanej kriminalite, ktorý bude mať jedného spoločného šéfa a bude mať svoje regionálne pracoviská v Bratislave, na západnom, strednom a východnom Slovensku. Riaditeľ tohto Odboru bude organizačne patriť pod prvého policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka. Hlavnou činnosťou tohto odboru bude boj proti násilnej trestnej organizovanej činnosti. Zlúčenie fungujúcich jednotiek však podľa Palka nebude znamenať stratu ich špecializácie, ale prinesie zlepšenie komunikácie medzi jednotlivými oddeleniami, zlepšenie analytickej činnosti a zlepší výsledky.
OZÚ a Odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti (OVOZTČ), ktorý je dnes zaradený pod sekciu Justičnej polície, sa zlúčia do Úradu boja proti korupcii. Ich hlavnou činnosťou bude vyšetrovanie prípadov verejných činiteľov a náročných ekonomických trestných činov, ktoré by mal dozorovať špeciálny prokurátor a súdiť špeciálny súd. Keby však parlament zákon o špeciálnom súde neschválil, organizačnú štruktúru polície by to neovplyvnilo, dodal Palko. Zároveň vysvetlil, že prípady korupcie nebude špeciálny prokurátor vyšetrovať, ale iba dozorovať.
Kým v súčasnosti vyšetrovatelia a kriminalisti majú spoločného nadriadeného až ministra vnútra, po reorganizácii to bude priamo okresný či krajský riaditeľ úradu justičnej a kriminálnej polície. "Zlepší sa tak komunikácia medzi vyšetrovateľmi a kriminalistami," vyhlásil Palko. Zároveň vysvetlil, že v súčasnosti sa kriminalisti a vyšetrovatelia spájali do špecializovaných vyšetrovacích tímov, ktorých je asi 50, po reorganizácii ich však bude menej. "Takéto tímy dokázali vyšetriť zložité násilné i ekonomické trestné činy. Chceme na všetkých úrovniach vytvoriť takéto tímy, kde budú spolupracovať odborníci všetkých zložiek polície. Preto zlučujeme vyšetrovateľov s kriminálnou políciou," vyhlásil Palko.
Podľa ministra po reorganizácii zrejme odíde z PZ viacero policajtov. V súčasnosti má zbor a ministerstvo vnútra 20 120 policajtov a 6 660 civilných zamestnancov. V uliciach je však len 4 303 pochôdzkarov, ich počet by mal stúpnuť až na 5 177. Poriadkových policajtov, ktorí by mali byť v uliciach, odbremení reorganizácia od skráteného vyšetrovania. Kým v súčasnosti sa administratíve trestných činov so sadzbou do troch rokov venuje v okresoch a krajoch 2 183 policajtov, po reorganizácii na to bude vyčlenených 1 348 príslušníkov. Počet vyšetrovateľov, ktorí budú pracovať v prezidiálnych útvaroch stúpne o 85. Počet kriminalistov a dopravných policajtov sa nezmení.
pu;xd;mt