SME

Slovenskí záchranári vytiahli z ruín doteraz 21 tiel

Bratislava/Kermán 29. decembra (TASR) - Slovenským záchranárom, ktorí v sobotu popoludní odleteli do zemetrasením postihnutého Iránu, sa zatiaľ podarilo ...

Bratislava/Kermán 29. decembra (TASR) - Slovenským záchranárom, ktorí v sobotu popoludní odleteli do zemetrasením postihnutého Iránu, sa zatiaľ podarilo z ruín vytiahnuť 21 tiel obetí.

"Možnosť, že sa nám podarí objaviť živých, je minimálna," uviedol v telefonickom rozhovore veliteľ záchranného tímu Emil Gažo. Za hlavný dôvod považuje to, že "domy miestneho obyvateľstva sú postavené z nepálených hlinených tehál pozliepaných pieskom, takže ich obyvatelia boli pod nimi pochovaní za živa".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spojenie so záchranárskym modulom, ktorý pôsobí priamo v epicentre zemetrasenia, zabezpečilo dnes po 16.00 h Ministerstvo vnútra SR v Bratislave.

Druhý deň záchranári pracujú v štyroch formáciách pri teplotách, ktoré dosiahli 25 stupňov Celzia. Pri vyhľadávaní ľudí používajú 16 psov, ktorí sú už vyčerpaní. Použitie techniky je kvôli prašnému prostrediu totiž nemožné. "Všade je piesok a prach, takmer 80 percent mesta je zničených," priblížil situáciu v meste Gažo. Problémy sú tiež s rýchlym presunom záchranárov na miesto pôsobenia. "Prejazd mestom komplikuje hustá premávka," dodal. Ľudia postihnutí zemetrasením žijú podľa Gažových slov v stanoch, alebo spia priamo v ruinách a pri ceste prikrytí iba dekami alebo kobercami.

SkryťVypnúť reklamu

Záchranársky tím je ubytovaný v iránskych vojenských kasárňach. Záchranári bývajú v dvoch stanoch, psovodom so 16 psami slúži päť stanov. Záchranári začínajú pracovať ráno o 6.00 h a končia po 17.00 h. V prípade potreby však zostanú aj dlhšie. V oblasti spolupracujú s 22 záchranárskymi tímami z 22 štátov. Komunikujú však i s domácimi. Všetci členovia záchranárskeho tímu sú zdraví, iba v jednom prípade zaznamenali zvýšené teploty. "Vážnejšie nebezpečenstvo však nehrozí," ubezpečil lekár tímu.

Tridsaťpäťčlenný tím záchranárov so 16 psami vycvičenými na vyhľadávanie zavalených osôb pristál v iránskom Kermáne v sobotu o 23.00 h SEČ. Záchranárov na letisku privítal slovenský chargé dďaffaires v Iráne. Z Kermánu sa záchranári presunuli do mesta Bam.

SkryťVypnúť reklamu

Na vybavenie záchranárov vyčlenil rezort vnútra päť miliónov korún. Záchranársky modul MV SR je zložený z 24 záchranárov, vrátane veliteľa a zástupcu veliteľa modulu, 12 záchranárov-hasičov, šiestich psovodov so psami, styčného dôstojníka, spojára, dokumentaristu a lekára. Veliteľom záchranárskeho modulu pre Irán je Emil Gažo z odboru riadenia odborných služieb Prezídia HaZZ, jeho zástupcom je Ján Himpán.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 907
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 553
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 698
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 547
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 277
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 129
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 804
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu