rácu s SDKÚ a s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH) i napriek ich zdržanlivým postojom. Ako formu spolupráce však pripúšťa jedine koalíciu s rovnocennou zmluvou. Až osvedčená, úspešná a fungujúca koalícia môže vo vzdialenejšej budúcnosti viesť k úvahám, "či je možné niečo iné, ale zatiaľ o tom niet dôvodu uvažovať", tvrdí Kaník.
"Praktické skúsenosti zo slovenskej politiky ukazujú, že fúzie neprinášajú žiadny výrazný pozitívny efekt a DS nie je predurčená na to, aby s niekým fúzovala", povedal ďalej v rozhovore pre TASR. Hoci SDKÚ je k vzájomnej spolupráci zdržanlivá a KDH ju otvorene odmieta, Kaník sa spolieha na to, že pred voľbami zvíťazia racionálnejšie postoje a rozhodujúca bude preferenčná sila jednotlivých politických subjektov. Koaličná spolupráca môže podľa jeho slov doviesť slovenskú pravicu k víťazstvu vo voľbách.
Kaník je presvedčený o tom, že v DS momentálne neexistuje zásadný rozpor medzi dvoma protikladnými zoskupeniami. Konflikt, ktorý v strane vznikol, bol podľa neho vyvolaný len voľbou vedenia, samotný priebeh kongresu však podľa neho "nepreukázal žiadne iné rozpory", a to ani programové ani názorové. "Pre mňa rozpory skončili, ako skončil kongres", tvrdí Kaník. Kongres, ako dodal, urobil zároveň bodku aj za rozporom, ktorý nastal v strane v súvislosti s vystúpením piatich poslancov pôvodnej demokratickej platformy z poslaneckého klubu Slovenskej demokratickej koalície.
Na úvahy o návrate vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša do DS nie je teraz podľa Kaníka zrelý čas. "Je to jeho osobná vec", povedal.