oslav Adamiš to uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave. Reagoval tak na krok Českej republiky, ktorá nedávno stiahla niektoré žiadosti o odklad uplatňovania európskej legislatívy.
Ako v tejto súvislosti povedal, Slovensko požiadalo EÚ v prístupovom procese o prechodné obdobia v šiestich kapitolách. V porovnaní s niektorými kandidátskymi krajinami tzv. luxemburskej skupiny pritom o niektoré prechodné obdobia ani nežiadalo. Príkladom je prechodné obdobie na používanie nižšej sadzby DPH pre komunikačné služby, ktorého sa nedávno vzdala Česká republika. "My tú vyššiu sadzbu DPH už máme zavedenú, takže sme ani nežiadali o prechodné obdobie". Ako ďalší príklad vo vzťahu k ČR uviedol žiadosť o odklad na používanie nižšej spotrebnej dane na pohonné hmoty.
Vzhľadom na možné urýchlenie prístupových rokovaní aj SR zvažuje podobné kroky. Ako však Adamiš dodal, stiahnutie prechodných období z kapitol akými sú energetika alebo životné prostredie, v ktorých si implementácia legislatívy vyžaduje veľké finančné prostriedky, môže pôsobiť voči EÚ nedôveryhodne.
Z kapitol, v ktorých SR žiada o prechodné obdobia, sú otvorené len dve - voľný pohyb služieb a voľný pohyb kapitálu. V prvej žiada Slovensko o trojročný odklad na kompenzačné schémy pre investorov, v druhej o päťročný odklad v oblasti nákupu sekundárnych rezidencií a desaťročný pre oblasť nákupu poľnohospodárskej a lesnej pôdy.
K zvyšným štyrom kapitolám, zahrňujúcich prechodné obdobia, patrí poľnohospodárstvo (43 negociačných požiadaviek), energetika, životné prostredie a dane. Rokovania o nich sa uskutočnia na úrovni hlavných vyjednávačov 29. - 30. marca a 17. - 18. mája. Celkovo dôjde za súčasného švédskeho predsedníctva EÚ k otvoreniu 12 kapitol so SR. Nepočíta sa s otvorením zostávajúcej z celkového počtu 29. kapitol - finančnej kontroly.