Bratislava 30. decembra (TASR) - Dialekty Rómov pre svoju obraznosť dávajú tejto komunite šancu dorozumieť sa navzájom všade vo svete. Tvrdí to znalkyňa rómčiny z Univerzity Karlovej v Prahe Milena Hübschmanová. Odvoláva sa na priebeh medzinárodného kongresu IRU - Rómskej medzinárodnej únie z júna 2000.
Praktický príklad dorozumenia sa predstaviteľov Rómov 42 krajín sveta ukázal, že jednotlivé dialekty rýchlo prekonali svoju odlišnosť a rýchlo mizli prekážky zrozumiteľnosti vo forme prevzatých slov z jazykov krajín, z ktorých Rómovia pochádzali. V absolútnej nevýhode boli tí, čo prevzali niektorý z európskych jazykov ako svoju materčinu, tvrdí Hübschmanová s poukázaním na vplyv angličtiny v jazyku Romaničelov, španielčiny v jazyku Kale alebo rumunčiny v jazyku Beašov.
Za významný prínos rómčiny považujú všetci jazykovedci jej rokmi osvedčenú komunikatívnosť, bez ktorej by pod tlakom asimilačných tlakov neprežila. V minulosti, napríklad za čias Márie Terézie, bol každý, čo hovoril po cigánsky, potrestaný 24 ranami palicou. Pre komunikatívnosť dialektov je však sporné, či je potrebné vytvárať jedinú kodifikovanú formu rómčiny, preto sa Hübschmanová prikláňa skôr k nenásilnému usmerňovaniu základných dialektov. Odvoláva sa pritom aj na súčasný vývoj slovenčiny alebo češtiny, keď sa v literárnej tvorbe objavujú vedľa seba ich spisovná a hovorová podoba, čo bolo iba prednedávnom nemysliteľné.
Overovať komunikatívnu funkčnosť a podstatu rómčiny bude na Slovensku v najbližšom desaťročí projekt, ktorého cieľom je dosiahnuť, aby sa z jazyka tejto národnostnej menšiny stal štandardný vyučovací predmet na základných a stredných školách. Odskúšané budú varianty a modely učebných plánov a osnov, a zároveň aj pre prípravu a vzdelávanie učiteľov. Na špeciálnom experimente reformy výchovy a vzdelávania v SR a Európskej únii Milénium bude pracovať tím odborníkov pod gesciou Štátneho pedagogického ústavu, pričom jeho praktická časť sa udeje na dvoch základných školách v Košiciach a Veľkej Ide, dvoch gymnáziách a jednej strednej učňovskej škole v Košiciach, bilingválnom gymnáziu v Bratislave a gymnáziu vo Zvolene.