Motív odpočúvania rozhovoru šéfa ANO Pavla Ruska s redaktorom denníka Sme a konkrétny vinník po roku od vypuknutia kauzy známy nie je. Rusko nepredpokladá, že by polícia definitívne odhalila a s istotou určila konkrétneho páchateľa odpočúvania.
"Nikto nezistí, ktorá inštitúcia bola do tejto kauzy zapletená, ktorá odpočúvala, akým spôsobom sa to robilo, kto to zadal do systému, a najmä ako sa nahrávka dostala práve do systému ministerstva vnútra," povedal pre TASR Rusko. Pripúšťa však, že táto kauza bola pre spoločenské vedomie na Slovensku historickou skúsenosťou. Podľa neho teraz už aspoň vieme, že na Slovensku sa robia "nelegálne odposluchy, že sa s tým obchoduje a že podozriví sú na jednej alebo druhej strane. To si myslím, že aj keď sa nepodarí vyriešiť, tak aspoň to, že sa to vie, že sa hľadá na túto chorobu liek, je krôčik dopredu," poznamenal líder liberálov.
Nechuť objasniť prípad odpočúvania môže podľa slov člena parlamentného brannobezpečnostného výboru i výboru na kontrolu SIS Ladislava Polku vychádzať priamo z politických špičiek štátu. "Pán premiér prišiel s krédom kde je vôľa, tam je cesta. Domnievam sa, že tu nie je vôľa, a preto tu nie je ani cesta," naznačil Polka. Pripomenul, že v obidvoch výboroch Národnej rady SR, ktoré sa kauzou zaoberajú, má väčšinu poslancov vládna koalícia. "Skutočnosť, že parlament zotrváva vo svojej bezzubej pôsobnosti a bezzubom stave, ma napĺňa pesimizmom, či tu je vôbec vôľa tieto veci riešiť, či to niekomu skutočne nevyhovuje a chce ten pretrvávajúci stav ponechať," dodal. Polka sa domnieva, že výbor na kontrolu SIS sa uspokojil "s rétorickými cvičeniami" bývalého i súčasného šéfa tajnej služby a neurobil nič pre nápravu. Úlohu v tomto smere ale podľa neho zohráva aj vágna legislatíva, ktorá nerieši zásadné otázky. Pozitívne hodnotí Polka zvolenie nového generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý by ako vojak "mohol zobrať veci rázne do rúk".
Podpredseda Smeru a šéf brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák pripomenul, že po čase výsluchov by okrem obvinených v rámci trestného práva mala prísť aj politická zodpovednosť. "Osobné ambície absolútne vyhrávajú nad základnou povinnosťou v demokracii pri nezvládnutí situácie odstúpiť. Ale to predsa dnes už vieme, že to sa na Slovensku nerobí," konštatoval. Čiastočnú zodpovednosť za aktuálny stav podľa neho nesie aj premiér, ktorý sa k problému nepostavil "nijako extrémne aktívne, že by to chcel vyriešiť". Kaliňák zdôraznil, že v tomto smere nie sme štandardnou demokraciou, keďže systémové zmeny sa nekonajú. "Ten prípad odpočúvania bol absurdne príznačný. Systém bol prevzatý z Mečiarovej služby, respektíve služby, ktorú viedol Ivan Lexa, a vykazoval zjavné nedostatky už vtedy. Napriek tomu si ho nový premiér a nový riaditeľ SIS osvojili a neurobili tam závažnejšie zmeny. To znamená, že im ten systém vyhovoval," spresnil. Za kratší koniec v prípade odpočúvania ťahá podľa neho pravdepodobne tajná služba. "V tej časti, ktorá je poznačená kauzami, SIS v tejto chvíli nemá vôbec žiadnu dôveru. Každé jedno z ich vyhlásení sa potýkalo so zásadnými nedostatkami pravdy," povedal Kaliňák.
Výsledkami vyšetrovania nie je nadšený šéfredaktor odpočúvaného denníka SME Milan Šimečka. "Rok po tom sú známi iba ľudia, ktorí tomu nezabránili a stále nie je vyjasnené, akým spôsobom sa to stalo, kto je za to zodpovedný, kto to urobil," poznamenal. Šimečka verí, že vinník kauzy bude odhalený. "Nezdá sa mi možné, aby o tom v SIS nikto nevedel. Nie je v poriadku, ak sa štátna inštitúcia tvári, že sa jej to vyšetrovanie netýka a tvári sa ako obeť vyšetrovania. Podľa mňa by mala veľmi intenzívne pomáhať pri vyšetrovaní, respektíve vydať meno zodpovedného," dodal.
Ak tak neurobí žiadna z parlamentných politických strán, Smer v januári podľa Kaliňáka príde do NR SR s návrhom, aby šéfa tajnej služby volil parlament.
Kaliňák, Polka aj Rusko sa zhodujú, že poriadok do práce bezpečnostných zložiek by prinieslo zriadenie nezávislého úradu na odpočúvanie, ako to navrhlo SMK. Ak tento návrh do parlamentu v januári nepredloží SMK, urobia tak liberáli. Všetci traja politickí predstavitelia predpokladajú, že vznik úradu podporia koaliční aj opoziční poslanci.
Prípad sa začal v decembri minulého roku, keď jeden z policajtov operatívnej techniky MV SR zistil, že k záznamu legálne odpočutého hovoru je pripojených päť ďalších hovorov bez akýchkoľvek sprievodných náležitosti ako číslo, čas hovoru atď. Medzi nimi bol aj rozhovor Ruska s redaktorom denníka Sme. Šéf rezortu vnútra Vladimír Palko, rovnako i vtedajší riaditeľ SIS Vladimír Mitro odmietli, že by ich inštitúcie mali čokoľvek s nájdenými nahrávkami. Kazetou s odpočutým rozhovorom disponoval aj Rusko. Vznikla kríza vo vládnej koalícii, Rusko nedôveroval Palkovi.
Podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela na začiatku vyšetrovania prípadu hrozil konflikt medzi SIS a políciou, preto vyšetrovaním prípadu poveril hlavnú vojenskú prokuratúru. Odpočúvací systém SIS podľa stanoviska jeho výrobcu nemohol vstupovať do systému MV SR. Odborná expertíza nahrávky telefonátu nepriniesla odpoveď na otázku, či bol odpočúvaný Rusko alebo novinár. Problémom bola nízka kvalita nahrávky. Britský magazín Janeďs Intelligence Digest (JID) informoval, že SIS používala svoj elektronický radarový systém na monitorovanie aktivít svojich oponentov, vrátane vedúcich politikov. Koncom marca Mitro abdikoval na svoju funkciu šéfa SIS. Novým riaditeľom sa stal Ladislav Pittner.
Vojenská prokuratúra prerušila v júli trestné stíhanie v kauze údajného nelegálneho odpočúvania. Dôvodom prerušenia bola skutočnosť, že sa nepodarilo zistiť konkrétneho páchateľa konania. Prokuratúra obvinila troch príslušníkov SIS, že nezabránili tomu, aby sa mohlo na zariadení technicky vykonávať nelegálne odpočúvanie. Zo samotného nelegálneho odpočúvania konkrétneho hovoru sa však nezodpovedajú.
UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukové záznamy.