na tlačovej besede. Podľa neho v budúcom roku príde ešte k ďalšiemu zhoršeniu postavenia obetí. Prispieť má k tomu predovšetkým očakávaný nárast trestnej činnosti, ktorý spôsobí zhoršujúca sa sociálna situácia. Fico tiež upozornil, že za posledný rok stúpa počet spáchaných trestných činov a klesá ich objasnenosť. Zvyšuje sa najmä počet vrážd, lúpeží a rastie tiež ekonomická a majetková kriminalita. "Žiadna zásada trikrát a dosť nič nevyrieši, pokiaľ vláda nezačne riešiť sociálnu situáciu obyvateľov," konštatoval Fico.
Trestná politika Smeru vychádza podľa Fica z kombinácie preventívnych a represívnych opatrení a z filozofie, že prednosť musí mať ochrana práv obete trestného činu. Fico si myslí, že práva obete trestného činu sú realizované iba formálne. "Poškodený je často považovaný iba za svedka, ktorý nemá na rozdiel od poškodeného právo zasahovať do priebehu trestného konania," povedal šéf Smeru. Podľa neho je preto možné, že poškodený nebudú mať záujem s príslušnými orgánmi spolupracovať.
Fico tiež upozornil, že osobitným problémom zostáva aj odškodňovanie obetí trestných činov. Ak aj súd v trestnom konaní uloží obžalovanému povinnosť nahradiť poškodenému spôsobenú škodu, vzhľadom na majetkové pomery páchateľov, býva len málo pravdepodobné, že k náhrade škody niekedy dôjde. Smer preto navrhuje rozšíriť pôsobnosť zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi aj na závažné majetkové a nedbanlivostné trestné činy, pri ktorých došlo k závažným škodám na zdraví a majetku. Podľa uvedeného zákona bolo v roku 2002 odškodnených šesť osôb a tento rok len jedna.
Fico si myslí, že štát by sa mal zaoberať aj odškodnením obetí nebankových subjektov. "Zaraďujeme ich medzi klasické obete trestných činov," uviedol Fico. Vláda podľa neho musela vedieť čo sa v nebankových subjektoch dialo a preto nesie určitú zodpovednosť. Poškodení by mohli byť odškodnení z daní, ktoré tieto subjekty štátu odviedli. "Odškodnenie obetí nebankových subjektov treba v roku 2004 definitívne vyriešiť," vyhlásil Fico.