Bolo by podľa neho preto treba novelizovať zákon o odškodňovaní obetí trestných činov rozšírením jeho pôsobnosti aj na závažné majetkové a nedbanlivostné trestné činy, pri ktorých došlo k závažným škodám na zdraví a majetku.
Na základe takejto novelizácie by získali nárok na odškodné aj klienti nebankových spoločností, ktoré vlani skrachovali. Odškodnenie klientov nebankových subjektov je jedna z vecí, ktoré by bolo treba v roku 2004 riešiť, povedal dnes Fico novinárom. Aj keď nebudú odškodnení úplne, zdroje na náhradu časti ujmy, ktorú utrpeli, by sa podľa neho mohli nájsť v štátnom rozpočte, keďže tieto spoločnosti platili štátu dane.
Súčasnú vládu Fico kritizuje za to, že jej trestná politika je "založená na represii a sústreďuje sa iba na páchateľov". Trestná politika Smeru by v prípade jeho účasti vo vláde naopak vychádzala z "účinnej kombinácie preventívnych a represívnych opatrení a z filozofie, že prednosť musí mať ochrana práv obete trestného činu", vyhlásil.
Ďalším problémom je podľa Smeru nízka informovanosť obetí a poškodených o tom, že majú v zmysle zákona vo vymedzených prípadoch nárok na odškodné. V roku 2002 si tento nárok uplatnilo šesť a v tomto roku zatiaľ iba jedna osoba, spresnil šéf Smeru.
Fico nepochybuje o tom, že v budúcom roku dôjde kvôli očakávanej zhoršujúcej sa sociálnej situácii k nárastu trestnej činnosti. O rastúcej tendencii svedčia aj štatistiky, ktoré podľa neho dokazujú, že počet trestných činov na Slovensku spáchaných za jeden rok sa dnes vyrovná počtu deliktov, ktoré sa stali pred rokom 1989 ročne na celom území Československa.
Ak sa Smer rozhodne vyvinúť v tomto smere legislatívnu iniciatívu, stane sa tak podľa Fica len po dohode s Ministerstvom spravodlivosti SR. "Nebudeme robiť partizánčinu a predkladať zákon, ktorý neprejde prvým čítaním," dodal.