"Peniaze však dostanú iba tie, ktoré predložia projekt," uviedol pre TASR vedúci úradu Ministerstva školstva SR Peter Mederly. Univerzitné pastoračné centrá, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osem, neboli totiž financované zo štátneho rozpočtu.
Chod najstaršieho z nich - Univerzitného pastoračného centra sv. Jozefa Freinademetza so sídlom v bratislavskej Mlynskej doline v tomto roku podporili aj komerčné firmy. Uvádza sa to na internetovej stránke centra. Na jeho výstavbu prispeli vo forme darcovských a sponzorských príspevkov napríklad arcibiskupský úrad, predsedníctvo KDH, magistrát hlavného mesta či komerčné firmy a reklamné agentúry.
Financovanie univerzitných pastoračných centier zo štátnych peňazí vyplýva z novely zákona o vysokých školách, ktorú 6. novembra schválil parlament. Rezort školstva hovorí o financovaní univerzitných pastoračných centier zo štátneho rozpočtu aj v návrhu zákona o študentských pôžičkách. Univerzitné pastoračné centrá sa uvádzajú v kapitole financovania tzv. osobitného druhu podpory športovej činnosti a kultúrnej činnosti študentov.
Osobitným druhom podpory športovej činnosti a kultúrnej činnosti študentov je podľa tejto právnej normy podpora vysokoškolských telovýchovných jednôt, vysokoškolských športových klubov, akademických umeleckých súborov a univerzitných pastoračných centier. "Príspevky, ktoré im VŠ poskytuje, sú hradené zo štátneho rozpočtu," píše sa ďalej. V praxi to znamená, že činnosť centier bude financovaná prostredníctvom VŠ zo štátneho rozpočtu.
Univerzitné pastoračné centrá pôsobia pri VŠ v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Prešove, Ružomberku, Trnave, Zvolene a Žiline. Podľa tlačového centra trnavskej arcidiecézy sa aktivujú aj v Martine, Nitre a Trenčíne.
Návrh zákona o študentských pôžičkách, ktorý novelizuje aj parlamentom schválenú novelu vysokoškolského zákona, by sa mal na rokovanie vlády dostať najneskôr do konca januára.