á je bezprostredne nevyhnutná na ochranu života a zdravia ľudí. Ústava SR umožňuje zákonom obmedziť právo na štrajk týmto povolaniam. Ustanovenie obmedzujúce právo na štrajk sa minister zdravotníctva Rudolf Zajac snažil zapracovať do novely zákona o liekoch na decembrovej schôdzi Národnej rady SR. Poslanci však tento bod neschválili.
Farmaceuti pracujúci na ministerstve zdravotníctva, Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a v zdravotných poisťovniach a farmaceuti samosprávnych krajov nebudú môcť byť členmi Slovenskej lekárnickej komory. Toto obmedzenie slúži na to, aby sa zabránilo konfliktu záujmov. Návrh zákona predkladá ministerstvo ako doplňujúci návrh zákona k balíku návrhov šiestich zdravotníckych reformných zákonov.
Návrh zákona ďalej obsahuje sprísnenie požiadaviek pre všetky subjekty zaobchádzajúce s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami, najmä pre držiteľov povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Ak lekárnik začne za výdaj liekov hradených na základe zdravotného poistenia vyberať od pacientov peniaze, bude to dôvod na pozastavenie alebo zrušenie povolenia. To isté mu hrozí, ak bude vyberať poplatky za recept v inej výške ako zákonom stanovených 20 Sk.
Sprísňujú sa požiadavky na tlačivá lekárskych predpisov a na ich výdaj predpisujúcim lekárom. Novela navrhuje, aby zdravotné poisťovne vydávali preukaz zmluvným lekárom, na základe ktorého bude možné vydať lekárovi prázdne tlačivá. Tieto tlačivá nesmú byť nosičom reklamy na lieky alebo na výrobcu liekov.
Novela opäť stanovuje možnosť vlastniť lekáreň aj pre právnické osoby. Súčasná legislatíva to dovoľuje iba fyzickým osobám - lekárnikom. Právnické osoby však budú musieť mať odborného zástupcu - farmaceuta. Zaviesť sa má aj lieková knižka a náhrada generickým liekom. Lekárnici tak budú môcť nahradiť liek predpísaný lekárom iným liečivom, ktoré má však presné vymedzenie. Pacient bude môcť túto náhradu odmietnuť, a rovnako lekár na recepte zakázať náhradu generikom. Do platnosti by mala novela zákona vstúpiť 1. mája budúceho roku.