Pre TASR to dnes povedal člen výboru Združenia poškodených občanov - veriteľov Horizontu Slovakia a B.M.G. Invest (ZPOVHB) so sídlom v Košiciach Bartolomej Belík.
Ako ďalej uviedol, poškodení neveria, že by sa z hľadiska ich odškodnenia mohlo v budúcom roku mohlo niečo zásadne zmeniť. "Vláda si totiž naďalej neprizná ani zamak viny na krachu týchto finančných inštitúcií a nič sa nezmení ani v otázke tzv. nezávislosti súdov. Naďalej trváme na tom, že pokiaľ ide o kauzy týkajúce sa najväčších nebankových inštitúcií, súdy nekonajú nezávisle a nestranne, ale sú dirigované vládou. Ide totiž o príliš horúci zemiak a o veľmi veľké množstvá ľudí, ktorí zväčša prišli o celoživotné úspory," poznamenal Belík.
Len do spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest vložilo svoje vklady viac ako 200 000 veriteľov. Výška jednotlivých vkladov fyzických osôb sa pohybuje v rozmedzí od tisícky až po niekoľko desiatok miliónov Sk, pričom niektoré osoby mali s týmito spoločnosťami uzatvorených aj viacero zmlúv. Do ostatných menších nebankových subjektov investovalo odhadom ďalších cca 100 tisíc veriteľov.
Ich náhly krach zapríčinil kolaps najmä v rodinách sociálne odkázaných občanov vrátane dôchodcov. Podľa neoficiálnych štatistík ZPOVHB počet tých, ktorí spáchali samovraždu preto, že v dôsledku krachu nebankových inštitúcií prišli o celoživotné úspory, predstavuje najmenej 15 až 20 osôb.