Pripomenul, že za sebou majú prvý rok činnosti, keďže zákon o HZS nadobudol účinnosť 1. januára 2003. Na zriadenie organizácie a jej etablovanie sa v rámci horskej záchrany bolo teda málo času, mnohé problémy riešili "za pochodu".
Horská záchranná služba vznikla z transformovanej Tatranskej horskej služby Štátnych lesov TANAPu a Horskej služby na Slovensku. Má šesť výkonných stredísk a dve špeciálne - školiace stredisko a stredisko lavínovej prevencie.
"Museli sme si zvyknúť na nový systém financovania i štýl práce. Pravidlá hry sú prísnejšie, keďže patríme pod rezort vnútra," zdôraznil Janiga. Za úspech označil prijatie HZS do medzinárodnej organizácie IKAR, ktorá zastrešuje horské záchranné systémy. Rovnako pozitívne hodnotil riaditeľ prezentáciu na medzinárodnej výstave záchranárskej techniky v bratislavskej Inchebe. Ako ďalej uviedol, HZS spolupracuje s Leteckou záchrannou službou, občianskymi združeniami a v rámci integrovaného záchranného systému aj s políciou a ďalšími zložkami. V roku 2003 kládlo vedenie HZS dôraz najmä na jasné pravidlá činnosti záchranárov, na bezpečnosť práce a organizáciu záchrany.
"V novom roku budeme pokračovať v modernizácii vozového parku a záchranárskej techniky. Čaká nás niekoľko vážnych úloh. Hneď v úvode roka vydáme pokyny pre návštevníkov hôr," informoval riaditeľ HZS. Pokyny zverejnia aj na internete.