SME

Od dnešného dňa prísnejšie podmienky pre držiteľov zbraní

Banská Bystrica 1. januára (TASR) - Dnes začal na Slovensku platiť nový zákon o zbraniach a strelive. Nová legislatívna norma je v súlade s právnymi predpismi ...

Banská Bystrica 1. januára (TASR) - Dnes začal na Slovensku platiť nový zákon o zbraniach a strelive. Nová legislatívna norma je v súlade s právnymi predpismi Európskeho spoločenstva a sprísňuje podmienky vlastníctva, držby, nosenia a používania zbraní.

Zákon podľa riaditeľa odboru poriadkovej polície v Banskej Bystrici podplukovníka (pplk.) Pavla Kvaka je dôležitý najmä pre doterajších držiteľov zbrojných preukazov a strelných zbraní. Musia si ho čo najskôr osvojiť, pretože oproti doterajšiemu zákonu číslo 246 z roku 1993 je v ňom viacero nových ustanovení. Ich nedodržiavaním z dôvodu neznalosti by sa mohli dopustiť porušenia predpisov upravujúcich režim na úseku zbraní a streliva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Polícia bude vydávať nové zbrojné preukazy, preukaz zbrane a zbrojnú licenciu. Nové doklady budú mať nové ochranné prvky, aby sa obmedzila možnosť ich falšovania a pozmeňovania. K žiadosti o vydanie, resp. rozšírenie zbrojného preukazu je potrebný odpis registra trestov. Žiadateľ tiež predkladá dve fotografie rozmerov 3x3,5 cm ako na občiansky preukaz. Zákonom sa sprísnili podmienky posudzovania bezúhonnosti a spoľahlivosti žiadateľov o zbrojný preukaz.

Nový zákon o strelných zbraniach dáva možnosť získať zbrojný preukaz s oprávnením na športové účely už osobám, ktoré dovŕšili 15 rokov. Podmienkou je, že je členom štátnej reprezentácie v streleckej disciplíne s tým, že sa vyžaduje písomný súhlas zákonných zástupcov. Novinkou je ustanovenie o funkcii správcu strelnice, ktorý musí mať najmenej 25 rokov a najmenej tri roky byť držiteľom zbrojného preukazu. Nový zákon si musia osvojiť aj zberatelia historických zbraní, pretože niektoré druhy perkusných revolverov budú podliehať evidenčnej povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Veková hranica pre vydanie zbrojného preukazu je 21 rokov a 18 rokov pre držiteľa poľovného lístka. Nový zákon upravuje aj sankcie za porušenie povinností držiteľov zbrojných preukazov, resp. zbrojných licencií, ktoré sa zvyšujú v niektorých prípadoch až na päťnásobok súčasných sankcií.

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 216
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 821
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 519
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 207
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 726
  6. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 3 345
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 732
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 098
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kevin de Bruyne.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 5. júna. Sledujte minútu po minúte.


a 2 ďalší
Leon Draisaitl oslavuje gól v 1. zápase finále play-off NHL.

Víťazný gól padol až v 20. minúte predĺženia.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu