Mal by sa tak vyriešiť problém s nedostatkom poslancov pri hlasovaní, poslanci však budú ešte menej ako dnes nútení počas dňa sedieť v rokovacej sále.
Hrušovský predložil návrh, ktorý podpísali zástupcovia všetkých poslaneckých klubov a skupín poslancov s výnimkou SDKÚ. Zástupca SDKÚ sa nepodpísal, lebo na príprave zákona spolupracoval bývalý poslanec strany Alexej Ivanko, ktorý je dnes členom odštiepeného Slobodného fóra.
O procedurálnych návrhoch budú aj naďalej poslanci hlasovať, keď návrhy padnú. Presné termíny hlasovania sa nemajú vzťahovať ani na tajné hlasovanie.
Pri vstupe do rokovacej miestnosti už poslanci nemajú podpisovať prezenčnú listinu, za účasť na schôdzi sa bude považovať prezentácia pred hlasovaním. Nenaruší to možnosť obštrukcie, lebo pri samotnom hlasovaní sa už poslanec nemusí prezentovať.
V parlamente má vzniknúť nový výbor - pre európske záležitosti. Bude kľúčovým orgánom Národnej rady vo vzťahu k Európskej únii. Jeho stanoviská a odporúčania majú byť záväzné pre slovenských zástupcov v orgánoch únie.
SDKÚ nesúhlasí. „Chceli by sme, aby vláda mala voľnejší mandát pri rokovaniach s orgánmi Európskej únie, pretože vláda je výkonný orgán," hovorí jej poslanec Roman Vavrík.
Novela ďalej spresňuje ustanovenia, ktoré neboli dostatočne jasné a spôsobovali problémy, napríklad pri nástupe náhradníkov za členov novej vlády na ustanovujúcej schôdzi parlamentu alebo pri posudzovaní kvóra pri tajnom hlasovaní. Za prítomných sa po novom majú považovať všetci poslanci, ktorí si prevzali hlasovacie lístky.
Minister financií bude môcť parlamentu predložiť návrh štátneho rozpočtu skôr ako pol roka po jeho neschválení, ako sa to vyžaduje pri ostatných zákonoch. Rozpočet však krajina potrebuje a zmena má teda zlepšiť fungovanie štátu.
Novela zjednoduší prideľovanie návrhov zákonov výborom a zavádza nový systém hodiny otázok. Ministri budú mať tri minúty na odpoveď poslancovi a ďalšie dve minúty môžu odpovedať na doplňujúcu otázku.
Návrh odpovedá na zmenu ústavy z roku 2001, ktorá priniesla vznik funkcie ombudsmana a Súdnej rady. Obsahuje aj zmeny, ktoré zohľadňujú prijatý zákon o ochrane súkromia pred neoprávneným odpočúvaním.
Návrh chce Hrušovský do prvého čítania zaradiť na schôdzu, ktorá sa začne 20. januára a predpokladá jeho bezproblémové schválenie.
ROMAN KRPELAN